Túlélni a kiugrást egy Gripenből: többek között ehhez is ad tippeket a középiskolások honvédelmi tankönyve Közoktatás
Székács Linda

Túlélni a kiugrást egy Gripenből: többek között ehhez is ad tippeket a középiskolások honvédelmi tankönyve

A tantárgy próbaoktatása hat iskolában indult el szeptemberben egy 550 oldalas Honvédelmi alapismeretek tankönyv segítségével.

  • Alaki felkészítés I.
  • Hadtörténeti alapismeretek
  • Túlélési ismeretek
  • Lőelmélet
  • A Magyar Honvédség
  • Alaki felkészítés II.
  • Haditechnikai ismeretek
  • Egészségügyi ismeretek
  • Térképészet
  • Biztonságpolitikai és válságreagáló alapismeretek
  • Általános katonai ismeretek
  • Hadijogi alapismeretek

- a G7 információi szerint ezekből a fejezetekből áll az idén hat középiskolában bevezetett Honvédelem tantárgy mintegy 550 oldalas tankönyve.

A tantárgyat egyelőre heti egy óraszámban 15-18 év közötti diákok tanulják azokban a kiválasztott középiskolákban, amiket a Belügyminisztérium és a Kulturális és Innovációs Minisztérium segítségével beválogattak a "programba."

A tankönyv hátoldalán szereplő ismertető szerint ugyanakkor a Honvédelmi alapismeretek című vaskos tankönyv nem leendő katonáknak szól, hanem tulajdonképpen mindenkinek.

“Egy közösség akkor lehet erős, és csak úgy tud megmaradni a kihívásokkal szemben, ha a tagjai felelősséggel és munkával járulnak hozzá a biztonságos jövő építéséhez. Több mint ezeréves történelmünk során is megfigyelhető, hogy a haza fegyveres védelme soha nem elvont eszmék szolgálatát jelentett, hanem annak a szülőföldnek akár az élet feláldozásával járó védelmét, amit hazánknak nevezünk.” Úgyhogy

“fontos társadalmi érdek hazánk lakosságának honvédelmi felkészítése, különösen fontos “az ifjúság honvédelmi nevelése”

- írják.

Ez pedig a tankönyv fejezetei alapján hiánytalanul meg is történik. A diákoknak nem csak a különböző katonai alakzatokról és zászlótípusokról kell tanulniuk, hanem a "hadviselés filozófiai alapjairól" és a katonai "kötelék" kialakulásáról is, de a tankönyv bizonyos túlélési technikákat is javasol arra az esetre, ha egy JAS 39 Gripen típusú vadászgépből kiugorva a diák - tehát a potenciális jövőbeli katona - az ellenség területén érne földet.

Mindezek mellett a könyv foglalkozik a különböző típusú lőfegyverekkel is, leírja például, hogy a CZ BREN 2A gépkarabélyra lehet szerelni gránátvetőt is, a hátrarúgása pedig minimális, ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy bár Magyarországot nem fenyegeti katonai konfliktus veszélye, a tömegpusztító fegyverek ellenőrizetlen terjedése, a terrorizmus, a népvándorlás és bizonyos demográfiai kihívások igen.

Ezekre a veszélyekre pedig nem csak a honvédelem középiskolai oktatásával készíti a fiatalságot az állam, hanem számos más, fiatalokat célzó programmal és lehetőséggel is. Idén nyáron például a legnépszerűbb nyári táborok között voltak a honvédelmi táborok, amik ráadásul - szemben a heti 60-70 ezer forintos táborokkal - feltűnően olcsón valósultak meg, 2017-ben pedig elindult a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program, ezen belül pedig a Honvéd Kadét Program is; ami alapján a kormány egy háromszintű kadétprogramot épített ki.

  • Az első szint lett a már létező választható katonai alapismeretek képzés, amit 2018-tól honvédelmi alapismeretek néven fut.
  • A második szint az ötéves technikumi katonai szakképzés.
  • A harmadik pedig a bentlakásos honvéd középiskola, ahol gimnáziumi és technikumi osztályok is futnak.

Mindezeknek világos célja, hogy a jövőben minél többen álljanak szerződéses katonának. A sorkatonaság ugyanis 2004-ben megszűnt, a katonai pálya pedig nem nevezhető népszerűnek a pályaválasztás előtt álló fiatalok körében.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.