Érettségi statisztikák, középiskolai rangsor - ezek segíthetnek a megfelelő középiskola kiválasztásában, ha felvételi előtt álltok Közoktatás
Székács Linda

Érettségi statisztikák, középiskolai rangsor - ezek segíthetnek a megfelelő középiskola kiválasztásában, ha felvételi előtt álltok

A középiskolai iskolaválasztás egyik kulcsfontosságú szempontja lehet, hogy hogyan teljesítenek a végzősök az érettségi vizsgákon. Mutatunk egy statisztikát, ahol megnézhetitek ezeket.

Az Oktatási Hivatal minden évben közzéteszi az érettségi eredmények statisztikáit, ahol évekre visszamenőleg megnézhetitek, hol és milyen eredményeket értek el a diákok. Ebben az adatbázisban akár konkrét iskolára vagy településre is rákereshettek, de akár a fenntartó alapján is megtalálhatjátok a keresett intézményt, sőt, a vizsgák sikerének arányára szűkítve is kereshettek. A kapott táblázatban pedig az érettségizők, a bizonyítványt szerzők és a sikeres előrehozott, illetve emelt szinten teljesített vizsgák számát is megnézhetitek.

A legutóbbi vizsgaidőszak 2023. tavaszán volt, aminek az eredményeit ide kattintva érhetitek el.

Országos eredmények

Nem csak a részletes eredményeket tudjátok megnézni, de az Oktatási Hivatal oldalán az összesített országos eredményekről is tájékozódhattok.

A május-júniusi érettségi vizsgákon idén több mint 111 ezer diák tett érettségit, akik összesítve 3,83-as országos átlagot értek el. A legjobb eredmények fizikából és kémiából születtek, ami nem meglepő, hiszen ebből a tárgyból - mivel nem kötelező - jellemzően csak azok a diákok érettségiznek, akik valamilyen egészségügyi vagy mérnöki pályára készülnek. Idén a fizikából középszinten vizsgázók átlageredménye 76,96 százalék lett, kémiából pedig az országos átlag 71,41 százalékra sikerült.

A kötelező tárgyakból középszinten a legjobb eredményt magyar nyelv és irodalomból és a történelemből érték el a diákok. A középszintű magyarérettségi országos átlageredménye 65,95 százalék lett, történelemből pedig 62,60 százalék, de hasonlóan sikerült az angol is, amiből a középszinten vizsgázók átlaga 61,76 százalék lett.

Az országos érettségi eredményekről bővebben ebben a cikkünkben olvashattok:

 

Középiskolai rangsor

A megfelelő iskola kiválasztásában támpontot adhat nektek a HVG évente megjelenő középiskolai rangsora is, melynek összeállításakor több szempont szerint is rangsorolják az intézményeket. Számít például a a 10. évfolyamosok kompetenciaméréseinek iskolai átlaga szövegértésből és matematikából, az érettségi eredmények iskolai átlaga magyarból, matematikából, történelemből és idegen nyelvekből, de fontos az is, hogy hányan tesznek emelt szintű érettségit, továbbá, hogy az egyetemekre vagy főiskolákra bekerült diákok hány pontot értek el a felvételin.

Mindezek alapján a 2023-as kiadvány szerint az ország tíz legjobb középiskolájának listája a következőképp alakult:

1.    ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium (Budapest)
2.    Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium
2.    Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
4.    Budapest I. Kerületi Toldy Ferenc Gimnázium
5.    ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (Budapest)
6.    ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium (Budapest)
7.    Városmajori Gimnázium (Budapest)
7.    Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum
9.    VII. Kerületi Madách Imre Gimnázium
10.    Lovassy László Gimnázium (Veszprém)

Ide kattintva a 100 legjobb középiskola rangsorát is elérhetitek, az idei középiskolai felvételi fontos tudnivalóit és időpontjait pedig ebben a cikkünkben szedtük össze nektek:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.