Mostantól elég a diákigazolvány a tanulói jogviszony igazolásához Közoktatás
Székács Linda

Mostantól elég a diákigazolvány a tanulói jogviszony igazolásához

A "családok ügyintézésének egyszerűsítése" érdekében a köznevelésben, szakképzésben és felsőoktatásban tanuló diákok esetében már elég a diákigazolvány és az annak érvényességét jelölő matrica felmutatása a tanulói jogviszony igazolásához.

A frissen módosított 2023. évi XXVIII. törvény rendelkezései szerint

  • a tankötelezettség időtartama alatt, vagyis annak a tanévnek a végéig, melynek során a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, a tanulói jogviszony igazolása – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – a szülőtől, törvényes képviselőtől vagy tanulótól nem kérhető, erre elég az érvényes diákigazolvány megléte is.
  • Hallgatói jogviszony esetén pedig szintén érvényes diákigazolvánnyal igazolható a jogviszony, kivéve, ha törvényben vagy kormányrendeletben kivételeket határoznak meg.
Az érvényes diákigazolvány az érvényesítő matricával ellátott diákigazolványt vagy QR-kódos igazolást jelenti. Ez köznevelés esetén az adott tanévben szeptember 1-től a következő év október 31-ig érvényes, felsőoktatásban pedig félévekre szól. Az első félévben szeptember 1-től március 31-ig, a második félévben pedig február első napjától október 31-ig érvényesek a matricák.
A diákigazolvány-igénylés folyamatáról ebben a cikkünkben olvashattok:
Lőelmélettel, túléléssel, de a történelemmel is képben kell lenniük azoknak, akik honvédelmi alapismeretekből érettségiznek Érettségi-felvételi Székács Linda

Lőelmélettel, túléléssel, de a történelemmel is képben kell lenniük azoknak, akik honvédelmi alapismeretekből érettségiznek

Talán az egyik legkomplexebb érettségi vizsga a honvédelmi alapismeretek, amit feltehetően csak azok választanak, akik katonának állnának vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem valamelyik releváns képzésén tanulnának tovább. Nektek sikerülne a középszintű vizsga? Cikkünk végén ezt is tesztelhetitek.