Mutatjuk, hogy az egyes országokban mekkora a különbség egy kezdő és egy 15 éve a pályán lévő pedagógus bére között.
Az OECD adataiból jól látszik, hogyan alakul az évek múlásával a pedagógusok fizetése. Igaz, a legfrissebb adatok 2021-esek és dollárban vannak megadva, de a helyzetet jól mutatja. A hvg.hu ábrájából jól látszik, hogy a lista elején álló Luxemburgban a pályakezdő pedagógusok 81387, a Németországban 80910 dollárt keresnek, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára felálló Mexikóban 55 272 ezer dollárt vihetnek haza.
A lista végén három közép-európai ország szerepel. A legalacsonyabb bérre Szlovákiában számíthatnak a pályakezdők pedagógusok: mindössze 16787 dollár a havi fizetésük. Utána következik Magyarország 17 787 dollárral, majd pedig a lengyelek jönnek havi 19622 dollárral. Ha hozzávesszük, hogy a forint árfolyama az elmúlt években mennyit gyengült, a magyar pályakezdő tanárok helyzete még elkeserítőbb. Ezek után nem meglepő, hogy sokan otthagyják a pályát. Az Eduline-nak Lannert Judit oktatáskutató korábban úgy nyilatkozott, hogy ahol jobbak a munkaerőpiaci lehetőségek, ott nagyobb lehetősége van egy pedagógusnak, ha munkát akar váltani. Ezért Budapest és Pest megye sokkal érintettebb a pedagógushiányban.
Általánosságban elmondható, minél több évet tölt valaki a pályán, annál nagyobb fizetésre számíthat. A legnagyobb ugrásra a Dél-Koreában dolgozó tanárok számíthatnak, hiszen 76 százalékponttal emelkedik a fizetésük, míg a Hollandiában dolgozó tanárok bére 75 százalékponttal nő. Írországban is jelentős, 70 százalékpontos fizetésemeléssel számolhatnak a 15 éve pályán lévő tanárok.
Magyarországon 35 százalékponttal nagyobb a 15 éve dolgozó pedagógusok bére a pályakezdőkéhez képest. Szlovákiában a tanárok ebben a tekintetben egy jóval szerényebb, körülbelül 15 százalékpontos emeléssel kalkulálhatnak.