Nem rendellenesség, mégis néhányan az átnevelés mellett döntenek – balkezesség a gyerekeknél Közoktatás
Tornyos Kata

Nem rendellenesség, mégis néhányan az átnevelés mellett döntenek – balkezesség a gyerekeknél

Tegnap volt a balkezesek világnapja. Azt gondolnánk, hogy a 21. században már nincs túl nagy jelentősége, hogy ki melyik kezével ügyesebb, mégis sokan még át akarják szoktatni a balkezes diákokat jobbra.

Bár azt hihetnénk, hogy a balkezesség már nem beszédtéma és teljesen elfogadott dolog, még mindig vannak olyan diákok, akiket a tanárok vagy a szüleik próbálnak átszoktatni, hogy a „jó” kezüket használják. De nem csak a diákonál, sokszor már az óvodában is megjelenik az erőszakos átszoktatás:

"Úgy került be a gyermekem az óvodába, hogy mindkét kezét használta, volt is egy felmérés, ami után mondták az óvónők, hogy ez ritka, de vannak ilyen gyerekek, de ezzel nem kell foglalkozni. Van, akinél kialakul, hogy melyik irányba fog elmenni, a mi lányunk már akkor is erőteljesebben használta a bal kezét"

– mondta Ágnes, akinek Szigetszenmiklósra járt a gyermeke. Sok óvónő váltás volt abban az intézményben, és jött egy szigorúbb pedagógus, aki arra ösztönözte, hogy a jobb kezét használja, hiszen a többi gyerek is azt használja. Nem derült ki, hogy erőszakosan és tudatosan átnevelték volna, de azt vették észre a szülők, hogy egyre inkább a jobb kezével próbálkozik:

"Hazajött és vacsoránál külön kiemelte, hogy ő nem tudja úgy fogni a villát, ahogy a többiek, csak a másik kezével" – emiatt gondolta Ágnes, hogy ebből ügyet csináltak az óvodába, de ők nem befolyásolták otthon, hogy mit melyik kezével tesz. Azt hozzátette, hogy utána ezt az óvónénit el is tanácsoltak, mert szóbeli abúzus áldozatai voltak a gyerekek.

Balsors, balfácán, kétbalkezes

A bal a latin „sinistralis” szóból ered, amely gyengét, romlottat jelent, míg a jobb szó a jobbat. A Bibliában sincs ez másképp: az ítélet napján a jók a jobb oldalra, a mennybe; a gonoszak a bal oldalra, a pokolba kerülnek – írta a bal szó eredetéről a Képmás. Ezért van, hogy a szerencsétlen embert balfácánnak hívjuk, a bal lábbal kelés megrontja az egész napunkat, és a hiedelem szerint a bal vállunkon keresztül láthatjuk meg a szellemeket, sőt magát az ördögöt. A középkorban ugyanis azt hitték, hogy az ördög balkezes. Aki tehát így született, az fogyatékosnak, boszorkánynak, különcnek számított. Szélsőséges esetben akár máglyahalálra is ítélték.

Marokkóban úgy gondolták, a balkezesek ördögiek (vagy legalábbis átkozottak), az eszkimók szerint a balkezesek között sok a varázsló. Az angol left a gyenge, törött szóból (lyft) származik, a németben és az olaszban is az ügyetlen szinonimájaként használják. A balkezesség házasságon kívülit, törvénytelent is jelent: a szeretőre a "left-handed wife" kifejezést használják, ehhez hasonló a magyar "balkézről született" kifejezés is.

Érdekesség még, hogy nem csak az emberek lehetnek balkezesek. A majmoknál is tapasztalható kézpreferencia, sőt Stanley Coren, a British Columbia Egyetem pszichológusa szerint még "balmancsosság" is létezik: a kutyáknál és a macskáknál is tapasztalható, hogy az egyik végtagjukat szívesebben használják.

Tényleg rossz, ha valaki balkezes?

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a pszichózisban szenvedők 20 százalékos valószínűséggel balkezesek, bár a SAGE folyóiratban megjelent másik tanulmány szerint a pszichotikus balkezesek aránya még magasabb lehet.

A Yale Egyetem és a Texasi Egyetem kutatói 107 beteget vizsgáltak meg  járóbeteg pszichiátriai klinikákon: a hangulatzavarban – például depresszióban vagy bipoláris zavarban szenvedőknél – a balkezesség aránya közel volt az átlaghoz, 11 százalék. De a pszichózisban szenvedőknél, például a skizofréniában vagy skizoaffektív zavarban szenvedőknél a balkezesek aránya 40 százalék volt, jóval az átlag felett.

Bár az nem feltétlenül igaz, hogy jobbak a művészeti ágakban, viszont van néhány bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a balkezesek legalább egy kreatív területen felülkerekednek a többieknél: jobban átlátják a helyzeteket, gyorsan ötletelnek és többféle megoldást is találhatnak a problémákra az American Journal of Psychology című folyóiratban megjelent kutatás szerint.

A balkezeseknél kevésbé figyelhető meg az agyi laterizáció, illetve a legtöbben nagyobb aktivitást mutatnak a jobb agyféltekében a nyelvi feladatoknál. Ezek az agyi lateralizációs különbségek segíthetik a balkezeseket, abban, hogy rugalmasabban gondolkodjanak és ezáltal valóban kreatívabbak lehetnek.

A laterizáció jelentése:

Az agy lateralizációja az az elképzelés, hogy az emberi agy két részre oszlik - a bal és a jobb féltekére -, amelyek mindegyike felelős a saját funkcióiért. A bal oldalt általában a beszéddel, az írással, a számolással, a nyelvvel és a szövegértéssel társítják, míg a jobb oldal a kreativitást, a zenei készségeket és a művészi kifejezést irányítja – hogy csak néhány funkciót említsünk a sok közül.

Híres balkezesek

Rengetegen vannak, de érdkességként felsorolunk néhány ismert embert, akik szintén a bal kezüket használják: Barack Obama volt amerikai elnök, a festő Leonardo da Vinci és Pabló Picasso, de Marie Curie és Stephen Hawking is ezzel a kezükkel írtak. A színészek között is sokat találni: Drew Barrymore, Tom Cruise, Charlie Chaplin, Robert De Niro, Julia Roberts – csak, hogy néhányat említsünk. David Bowie, Celine Dion, Paul McCartney, Eminem és Sting pedig bal kezükben fogják a mikrofont.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.