Pedagógusok esküje: válaszolt a Belügyminisztérium Közoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Pedagógusok esküje: válaszolt a Belügyminisztérium

A szövegéről még nem döntöttek, írta a tárca.

Mint arról tegnapi cikkünkben beszámoltunk, számos pontot hagyott homályosan a státusztörvény egyelőre véleményezhető tervezetként publikált végrehajtási rendelete, például a pedagógusok elvileg több százezres differenciálást lehetővé tevő teljesítménybérezésének pontos módszertanát. Ugyanakkor bekerült még valami, amit napok óta csak találgatnak az érintettek, mi lehet és miért csak a végrehajtási rendeletben rejtették el, miért nem szerepelt már magában a státusztörvényben is.

Az szerepel ugyanis a tervezet pedagógus munkakörökről és azok betöltésének feltételeiről szóló részében, hogy „2024. május 31-ét követően pedagógus szakképesítést [szerző – a szerk. kieg.] vagy szakképzettséggel rendelkező pedagógus csak akkor tölthet be pedagógus munkakört, ha felsőoktatási intézményben esküt tett.”

Még szerda reggel kérdéseket küldtünk a Belügyminisztériumnak, nem csak ezzel kapcsolatban, de például a bérezésről és a pénteki szakszervezeti egyeztetésről is. Erre egyelőre azonban még nem érkezett válasz. Az Index ugyanakkor úgy tűnik, kifejezetten csak az esküről kérdezte meg a tárcát, erre kaptak is választ. E szerint úgy látják, hogy az eskütétel számos más hivatáshoz hasonlóan erősítheti a pedagógus elkötelezettségét.

Mint írták, az eskü szövegéről még nem született döntés, de az mindenképpen a diploma átvételekor történne.

Ez utóbbi nem igazán újdonság, hiszen a szövegtervezet is azt írja, hogy még a felsőoktatási intézményben kell letenni azt, a portál ugyanakkor arra a kérdésére a cikk szerint nem kapott feleletet, hogy ez ügyben felvették-e már a kapcsolatot az intézményekkel.

(Kiemelt képünk illusztráció, fotó: MTI / Mohai Balázs)