850 millió forinttal támogatta a debreceni önkormányzat a helyi nemzetközi iskolát Közoktatás
Székács Linda

850 millió forinttal támogatta a debreceni önkormányzat a helyi nemzetközi iskolát

Az International School of Debrecen 2019-ben, körülbelül 4 milliárd forintnyi közpénzből épült a (főként) tehetős külföldi vendégmunkások gyerekeinek.

"A fideszes debreceni önkormányzat továbbra is számolatlanul önti a pénzt az elitgyerekeknek szánt kiváltságos oktatásba, miközben a város iskoláit hagyják lepukkanni, sőt, az állam leállított oktatási célú beruházásokat, köztük két debreceni egyetemi épület felújítását" – árulta el a Népszavának Varga Zoltán, a DK térségi országgyűlési képviselője.

A városban mintegy öt hektáron terül el a 7000 négyzetméteres, 2019-ben négymilliárd forintnyi közpénzből épület International School of Debrecen épülete, ahová egyelőre mindössze 188, többnyire külföldi gyerek jár.

Az intézménybe egy óvodás után évente 3,2 millió forint tandíjat kell fizetnie a szülőknek. Ez az összeg egy elsős vagy másodikos tanuló után 3,9 millió, egy 6-tól 10-ik osztályba járó gyereknek közel négy és félmillió forint, egy 11-es vagy 12-es tanulóért pedig 6 millió forint volt a 2023-2024-es tanévben. A jelenlegi árakon számolva tehát, ha egy gyerek az óvodától egészen az érettségiig itt tanul, az közel 70 millió forintba kerül a szülőknek, ebben pedig nem szerepelnek az étkezés, az egyenruha és egyebek költségei.

A DK-s képviselő szerint az önkormányzat az idei városi költségvetésből mintegy 850 millió forinttal támogatta az iskolát, amit a polgármester - akinek a lánya szintén az IDS-be jár - is megerősített. Szerinte ugyanis, mivel a kormány is költ a saját fenntartású intézményeire, ezért a város is nyugodtan megteheti ezt. Főleg, mivel az iskola a régióban először IB Continuum minősítést szerzett, ami világszerte is kivételes eredménynek számít, és felmerült az igény egy kollégium építésére, mellyel lehetőség lenne arra is, hogy az egész ország területéről érkezzenek diákok a hatszáz fő befogadására képes intézménybe.

A jelenlegi 188 fős létszám szeptembertől hatvan fővel bővül, főként alsó tagozatosokkal, akik török, dél-koreai és kínai vendégmunkások gyerekei, de a jövő évtől olyan német vezetők gyerekeit is várják, akik a német autókonszern működésének megkezdésekor a városba települnek.

A polgármester ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az önkormányzat nem csak támogatja az iskolát, de néhány tehetséges, de kevésbé jó anyagi helyzetű gyerek után a tandíjat is állja, így a jövő évtől tizenkilenc ilyen diák ülhet be a több millió forintos tandíjú iskola csillogó padjaiba. Ahelyett, hogy a tanárhiánnyal küszködő, rossz állapotú állami iskolákban tanulna.