Éjszakába nyúlt a státusztörvényról szóló parlamenti vita, megegyezés nem született Közoktatás
Székács Linda

Éjszakába nyúlt a státusztörvényról szóló parlamenti vita, megegyezés nem született

Több mint nyolc órán keresztül ütköztették érveiket az országgyűlési képviselők pénteken a parlamentben, a vita témája az a törvény volt, ami ellen hónapok óta tiltakoznak a diákok és a szakszervezetek.

Mint ahogy arról már többször is írtunk, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes javaslatára pénteken rendkívüli ülésen tárgyalta a státusztörvény tervezetét a parlament. A vita közvetítése szerint, bár felszólalókból nem volt hiány, a parlamenti patkó meglehetősen üres volt, 199 képviselő közül jó, ha harmincnál valamivel többen megjelentek.

Megszólalt többek között Maruzsa Zoltán oktatásért felelős államtitkár, akinek egy privát levelezése a Klebersberg Központtal épp a vita előtt került nyilvánosságra, de a felszólalók között volt Hollik István, a KDNP politikusa, Kunhalmi Ágnes, az MSZP képviselője, Barkóczi Balázs, a DK árnyékkormányának oktatásügyi minisztere, valamint számos képviselő a Momentumból, akik egyébként a vita kezdete előtt krétát és szivacsot helyeztek el a pedagógus végzettségű kormánypárti képviselők asztalán.

A státusztörvény többek között azt tartalmazza, hogy

  • 4 helyett 6 hónapos lenne a próbaidő, ami alatt indoklás nélkül el lehet bárkit bocsájtani,
  • a felmentési idő 8 hónapról 60 napra csökkenne,
  • azonban ha a munkavállaló kezdeményezi a felmondását, akkor az úgynevezett „lemondási idő” (amíg továbbra is dolgoznia kell) 2 hónap helyett 3 hónapra emelkedne,
  • az ingyenesen elrendelhető helyettesítések óraszámát 60-ról 80-ra emelnék,
  • bevezetnék a 33-40 órás kötetlen munkaidőintézményen belüli eltöltését
  • törvénybe iktatnák, hogy a pedagógusokat szükség esetén áthelyezzék a tankerület egyik iskolájából a másikba,
  • meghosszabbítható a tanév, ha nem tudják a 180 tanítási napot megtartani előre nem látható okból.

Bár a vita nem hozott eredményt, hiszen az álláspontok egyáltalán nem közeledtek egymáshoz, néhány meglepő fordulat mégis volt. Dúró Dóra, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője - akit egyébként a vitát a Kossuth térről élőben néző tüntetők kifütyültek - kijelentette, hogy a szélsőjobboldali párt nem támogatja a státusztörvényt, mivel az "nem adja vissza a pedagógusok fegyelmezési jogát és nem biztosítja az utánpótlásukat sem", a Fideszes Pósán Lászlónak pedig egy Trónok Harca idézet jutott eszébe.

Senki nem elégedett, tehát jó kompromisszum született

- mondta.

Dunai Mónika fideszes képviselő pedig arról számolt be, hogy a jelenlegi 22-26 helyett 24 órában határoznák meg a pedagógusok heti tanítási óráit.

 

Az ellenzéki képviselők érvei ellenére megegyezés nem született a pártok között, a kormány továbbra is ragaszkodott ahhoz az álláspontjához, hogy a törvényben lévő 58 témakörből mintegy 34 pontban változtattak a szakmai szervezetek érveit figyelembe véve.

Közben délután 17 órától a tanári szakszervezetek és az Egységes Diákfront szervezésében több ezer tiltakozó követte a vitát élőben a Kossuth térről. A kinti demonstráció felszólalói között volt Törley Katalin és Pilz Olivér, akik szerint a magyar oktatás "13 éve  elégtelenre vizsgázik", de színpadra állt az a diák is, akit egy korábbi tüntetésen a hatóságok közvetlen közelről fújtak arcon könnygázzal, de beszélt Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányi tagja is, Szűcs Tamás, a szakszervezet ügyvivője pedig az eseményen jelentette be, hogy 31 év tanítás után a státusztörvény miatt benyújtotta a felmondását.

 

A rendezvényen a parlamenti vitára érkező ellenzéki képviselők is feltűntek, ott volt például a párbeszédes Tordai Bence és Szabó Tímea, Ander Balázs a Jobbik képviseletében és a Demokratikus Koalíció árnyékkormányának oktatásért felelő árnyékminisztere, Barkóczi Balázs is.

A tüntetés végül este 10 előtt nem sokkal ért véget, amikor a parlamenti vita még javában zajlott. A hírek szerint a kormány hétfőn ismét egyeztet a szakszervezetek képviselőivel.