Már semmi sincs ingyen: a szülőknek kell szekrényt bérelni az iskolákban Közoktatás
Tornyos Kata

Már semmi sincs ingyen: a szülőknek kell szekrényt bérelni az iskolákban

Az iskoláknak sokszor nincs pénzük saját szekrényeket vásárolni, a szülők pedig nem akarják, hogy gerincferdülést kapjon a gyerekük a rengeteg tankönyv cipelésétől, ezért természetesen szó nélkül kifizetik a bérelhető tárolók díját.

Még 2016-ban írtunk arról, hogy az iskolákban sok helyen semmilyen szekrény vagy értékmegőrző nincs, így egész nap magukkal cipelik a diákok a telepakolt táskáikat. Az iskolai hiányosságot a szülők pénztárcáján keresztül lehet felszámolni. Ekkor az derült ki, hogy egy 15 főre elegendő szekrény díja 175 ezer forint, bérelve viszont évente 103 ezer forint.

A jelenség okaira és elterjedtségére, akkor nem tért ki túl részletesen a sajtó, azonban az Átlátszó oktatási portálja most megpróbálta árnyaltabban bemutatni a helyzetet. Internetes keresés alapján az iskolai szekrénybéreltetés területén a suliBox tűnik a piacvezető cégnek.

9.900 forint egy rekesz ára a következő tanévre

A rekeszek 30 cm széles, 35 cm magas, 50 cm mély, strapabíró kialakítású értékmegőrző szekrények, 1,5 mm vastag acéllemez ajtókkal és biztonsági lakatkilinccsel. A SuliBox honlapján elérhető egy regisztrációs felület, amelyet kitöltve a szolgáltatást igénybe venni kívánó diákok igényelhetnek bérelhető szekrényt, szülői jóváhagyással. A regisztrációs formulának része egy többszáz iskolanevet tartalmazó legördülő menü: a regisztráló tanulók innen tudják kiválasztani a saját intézményüket. A bérletidíj kifizetését követően megkapják a szekrény kinyitásához szükséges kódot, egy iskolából legalább 20 diáknak kell fizetnie, ahhoz, hogy kiszállítsák a szekrényeket.

Miért van minderre szükség?

„A régi szekrény nem volt zárható, romokban volt. A fenntartó semmi pénzt nem adott ezeknek a régi szekrényeknek a modernizálására. Más megoldás nem volt, mint bérelni. A Krétában jött az igazgatói levél a szekrénybérlési lehetőség ajánlásáról, illetve a szerződés is egyben csatolmányban. Az utalás után pár nappal birtokba is vehette a gyerek a szekrényt.”

– nyilatkozta egy szülő az Átlátszónak, akik az Oktatási Hivatalt és a Klebelsberg Központot is megkeresték a közérdekű adatigényléssel, a tankerületenként bérelhető szekrények számával és a suliBoxos szerződésekkel kapcsolatban. Mindkét helyről azt a választ kapták, hogy ők nem illetékesek a kérdéskörben.

Egy budapesti gimnázium igazgatója elárulta, hogy tűzvédelmi okok miatt nem tudták kihelyezni a szekrényeket, de egyébként igény lenne rájuk. Egy jászsági középiskola vezetője pedig arról számolt be, hogy helyhiány miatt nem sikerült a szekrények elhelyezése az iskolában, de a jövőben gondolkodnak a megvalósításon.

Saját szekrények vásárlására nem lenne anyagi forrásuk, ezért alkalmazzák a SuliBox szolgálltatását egy soproni általános iskolában: az igazgató elmondása szerint a felső tagozatosok épületében az osztálytermekben a suliBox-szekrényeken kívül csak fogasok és nem zárható szekrények találhatók. Az iskola nem kötött külön szerződést a céggel, csak a szülők szerződnek, bár csökken az igény erre: a kezdeti időszakban 50-60%-os volt a kihasználtság, mostanra azonban már második tanéve üresen állnak a szekrények.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.