Megöli a pártpolitika a pedagógiai szakértelmet a fideszes polgármester szerint Közoktatás
Tornyos Kata

Megöli a pártpolitika a pedagógiai szakértelmet a fideszes polgármester szerint

Karsay Ferenc, Budafok-Tétény polgármestere maga is tanár, 19 éves kora óta, vagyis 42 éve tanít. Közvetítő szerepet vállalva próbálja segíteni a kommunikációt a pedagógusok és a kormányzat között. Az kiderült, hogy több iskola igazgatójához is ellátogatott már, de azt még nem tudni, hogy átadta-e már az ott megszerzett információkat az oktatásért felelős kormányzati szerveknek.

A Huszonkettő.hu beszélgetett a fideszes politikussal, aki arra a kérdésre, hogy "Most akkor ön kinek a pártján áll?", úgy felelt, hogy a józan ész és a szakmaiság pártján. Elfogadhatatlannak tartja, hogy napjaink Magyarországán az oktatásirányítási, pedagógiai szakértelmet felülírja, keményebben fogalmazva, megöli a pártpolitika.

Közvetítői szerepet vállalt a pedagógusok és kormányzati szervek között

Felajánlotta a  kerületi iskoláknak, hogy meghallgatja a tanárok véleményét, észrevételeit a készülő oktatási törvénnyel kapcsolatban, és azt továbbítja az oktatásért felelős kormányzati szerveknek.

"A beszélgetések során természetesen megpróbálok a felmerülő tanári kérdésekre is válaszolni, értelmezni a jogszabály szövegét, elmagyarázni a kormányzati szándékokat, elemezni a lehetőségeket."

– mondta a lapnak.

Eddig a Gádor Általános Iskolában, a Herman Ottó Iskolában és a Baross Gábor Általános Iskolában folytatott ilyen párbeszédet az igazgatók meghívására, de szívesen ellátogat más intézményekbe is, ha meginvitálják. Ezekből a beszélgetésekből azt szűrte le, hogy a kormány és a pedagógusok között az oktatási rendszer gyenge pontjainak meghatározásában, sőt, a célkitűzésekben sincs érdemi különbség, inkább az eszközökben, a megvalósítás lépéseinek sorrendjében vannak ellentétek. Mindenhol azt jelezték a polgármesternek, hogy a tankönyv, a munkaerőhiány és a pedagógusok teljesítménymérésének kérdése jelenti a fő problémát.

 

Szükség van a minősítésre


Karsay Ferenc egyetért azzal, hogy értékelni kell a tanári munka minőségét, de elismerte, hogy jelenleg nincs egyetértés a pedagógus teljesítménymérésének módszertanában.

"A kollégák szerint az objektív mérési pontok meghatározása kiemelt feladat. Valószínűleg évekre van szükség a kialakításához. A pedagógus nem csak szaktárgyi ismereteket ad át, hisz a tanár nem csupán oktat, hanem nevel is, ezt az emberi tényezőt nehéz minősíteni." – mondta.

 

Mennyire fontos a fizetésemelés?

 

A politikus szerint nagyon fontos, de ő úgy gondolja, hogy ezzel a kormányzat is tisztában van és próbálja kezelni a helyzetet, arra nem tért ki, hogy hogyan. A kormány kommunikációja jelenleg az, hogy, ha Magyarország megkapja az eu-s támogatást, akkor lesz lehetőségük emelni a béreken, az ellenzék szerint azonban ezt nem kéne az eu-s pénzekhez kötni.

 

A pedagógusképzésekre felvettek mindössze 19 százaléka férfi – így alakult az idei felvételi nemek szerinti eloszlása Felsőoktatás Gál Luca

A pedagógusképzésekre felvettek mindössze 19 százaléka férfi – így alakult az idei felvételi nemek szerinti eloszlása

Idén is látványos különbségek rajzolódnak ki a felvételi statisztikákban: van olyan képzési terület, ahol a felvett hallgatók több mint 80 százaléka férfi, de olyan is akad, ahol pedig a nők vannak döntő többségben. Összeszedtük, mely képzési területek a leginkább „fiúsak” és melyek a leginkább „lányosak”, és azt is, hol sikerült közel kiegyenlített arányt hozni.