Megverték és letartóztatták Matiullah Wesát, aki a lányok oktatása mellett kampányolt Afganisztánban Közoktatás
Eduline

Megverték és letartóztatták Matiullah Wesát, aki a lányok oktatása mellett kampányolt Afganisztánban

A férfi korábban saját szervezetet alapított az oktatásból kizárt afgán lányok oktatásáért.

Letartóztatták Matiullah Wesát, az afgán lányok oktatásáért kampányoló PenPath vezetőjét - közölte az ENSZ kedden.

Az Afganisztánban újra hatalomra tört tálibok tavaly tiltották meg, hogy a hatodik osztálynál idősebb lányok iskolába járjanak, de jogosítvány sem szerezhetnek és bizonyos munkakörökből is kitiltották a nőket. Az elfogott férfi által alapított szervezet ennek ellenére folyamatosan tiltakozásokat szervezett és civilek segítségével igyekezett megoldani a lányok oktatását.

A Wesa elfogásáról szóló hírt a testvére is megerősítette, ő azt mondta, a férfit a hétfő esti imát követően a mecset előtt először megverték, majd erőszakkal elhurcolták.

 

„Vagy most fogunk össze, vagy szépen végignézzük, ahogy az egész rendszer leomlik” – óriási a sztrájkhajlandóság a pedagógusok között Közoktatás Palotás Zsuzsanna

„Vagy most fogunk össze, vagy szépen végignézzük, ahogy az egész rendszer leomlik” – óriási a sztrájkhajlandóság a pedagógusok között

A 2026-os béremelési tervezet hiányosságai és a rendszerben meglévő igazságtalanságok miatt mára már több mint 2400 oktatási dolgozó jelezte részvételi szándékát egy kétórás figyelmeztető sztrájkban a PDSZ felmérése alapján. A sztrájk nem csupán a bérekért folyna: a pedagógusok, segítő és technikai dolgozók szerint a rendszer működőképessége forog kockán.