A hét hírei: Elkezdődött a kirúgott tanárok első pere, de tüntetés és sztrájk is volt ezen a héten Közoktatás
Eduline

A hét hírei: Elkezdődött a kirúgott tanárok első pere, de tüntetés és sztrájk is volt ezen a héten

A kormány szerint már több mint 15 ezren véleményezték a belső értékelési rendszert, a kitöltők nagy része pedig egyetért annak koncepciójával. Ennek ellenére ezen a héten is volt tüntetés, a közoktatásban kétnapos, a szakképzésben határozatlan idejű sztrájkba kezdtek a pedagógusok, a PSZ pedig öt kérdésben népszavazást is kezdeményezne. Összeszedtük az elmúlt hét legfontosabb történéseit.

Elkezdődött a tavaly kirúgott tanárok első pere

Hétfő reggel kezdődött a Vörösmarty Mihály és az Eötvös József Gimnázium kirúgott tanárainak munkaügyi pere, elsőként Törökné Pethő Erzsébet és Kapin Lilla ügye került a bíróság elé. A két elbocsátott tanárt Sziklai Tamás ügyvéd, az Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület (ÜDE) képviselte.

Több mint 15 ezren véleményezték eddig a Belügyminisztérium belső értékelési rendszerét

15 150 - ennyi tanár mondta el egy hét alatt a véleményét a pedagógus teljesítményértékelési rendszer koncepciójáról. Az Oktatási Hivatal 2023. március 6-án online juttatta el a kérdőíveket a tanároknak, bár a kitöltés még zajlik az eddigi eredményeket kiértékelve a Belügyminisztérium úgy látja, a pedagógusok 70 százaléka egyetértett azzal, hogy díjazásuk a jövőben vegye figyelembe a teljesítményt.

Van olyan szak, ahol idén is húznak minimumponthatárt

Azonnali, 5 millió forintos támogatást kapnak a modellváltó egyetemek a Horizont Program helyett

Nem bizonyult elégnek a kormány javaslata, ezért mindig nincs megállapodás a nemzetköi csereprogramokkal kapcsolatban a modellváltó egyetemek és az Európai Bizottság között. A Kulturális- és Innovációs Minisztérium szerint Brüsszel visszaél a hatalmával, amiért nem akarja odaadni a Magyarországnak járó támogatásokat, ezért a kormány úgy döntött, hogy 5 milliárd forintos azonnali segítséget nyújt az érintett, Erasmus+ és Horizont Európa Programokból kizárt egyetemeknek.

 

Ismét tüntettek Budapesten

Március 15-én délután 3-kor indult a Hősök teréről az ADOM Diákmozgalom és az Egységes Diákfront közös rendezvénye, ami a több mint 100 civil szervezet összefogásával megvalósult Civil Sugárút záróeseménye volt. A tüntetésen többek között ott volt Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely, Misetics Bálint és Zeller Judit jogvédők, Pankotai Lili, valamint az Egységes Diákfront tagjai, Strbka Anna és Pirint Gergely.

Március 16-án a közoktatásban kétnapos, a szakképzésben pedig határozatlan idejű sztrájkba kezdtek a tanárok

Népszavazás kezdeményezést nyújtottak be a PSZ alelnökei

Öt oktatási kérdésben kezdeményeztek népszavazást a Pedagógusok Szakszervezetének alelnökei a Nemzeti Választási Irodánál. Arra számítanak, hogy össze tudnak szedni 200 ezer aláírást, de várják a civil és szülői szervezetek segítségét is.

Ezt követően újabb sztrájktárgyalás zajlott a kormány és a tanári képviseletek között, eredményt azonban ez sem hozott. Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője szerint azért, mert a tárca csak meghallgatja a kritikáikat, nem reagál rájuk.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.