Egy sor változtatást vezetne be az oktatásban a Belügyminisztérium Közoktatás
Eduline

Egy sor változtatást vezetne be az oktatásban a Belügyminisztérium

Rengeteg változtatást tartalmaznak azok a törvénytervezetek, amelyeket a Belügyminisztérium tett közzé a kormány oldalán.

Arról korábban mi is beszámoltunk, hogy a pedagógusok a közalkalmazotti jogviszony helyett ún. köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba kerülnek, és ez vonatkozik majd azokra az oktató-nevelő munkát segítő dolgozókra is, akik jellemzően pedagógiai feladatokat végeznek.

A Népszava most azt is kiszúrta, hogy a tervezet megszüntetné a nevelőtestületek döntési jogát többek között az iskolai pedagógiai programok, a szervezeti és működési szabályzat, az éves munkatervek, a továbbképzési programok, a diákok fegyelmi ügyeiben.

Ezekben a kérdésekben már csak a véleményüket kellene kikérni, a döntés az igazgató és a fenntartó kezében van. A nevelőtestületek így már csak a házirendről, a diákok magasabb évfolyamba lépéséről, az osztályozóvizsgákról dönthetnének saját hatáskörben.

A tervezetből az is kiderül, hogy ha előre nem látható és el nem hárítható okból a tananyag átadása másként nem biztosítható, a tanévet a köznevelésért felelős miniszter július 15-ig meghosszabbíthatja.

Az általános iskolákban 17 óra helyett 18 óráig kellene felügyeletet biztosítani, és bevezetnék a vándortanár fogalmát is – ők azok, akik egy iskolában legalább heti 20 órás köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állnak, de emellett máshol is óraadók. A tervezeteket itt olvashatjátok el.