"Nem engedjük, hogy a kormány tovább rombolja a közoktatást" - több mint 10 ezren írták alá eddig a szakszervezetek petícióját Közoktatás
Eduline

"Nem engedjük, hogy a kormány tovább rombolja a közoktatást" - több mint 10 ezren írták alá eddig a szakszervezetek petícióját

Az aláírásgyűjtést a magyar kormánynak címezték azzal a céllal, hogy megakadályozzák, hogy a kormány - immár uniós pénzből is - tovább rombolja a közoktatást.

Eddig több, mint 10 600 aláírás van meg a 15 000-ből a szakszervezetek aláírásgyűjtésén, amit a kormány nemrég bejelentett teljesítményértékelési rendszerének bevezetése ellen indítottak el. A kormány új teljesítményértékelési terve a gyakorlatban komoly feszültséget gerjesztene a tantestületeken belül, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) követeli, hogy:

  1. Első lépésként azonnal kerüljön sor minden foglalkoztatott számára legalább 45%-os alapilletmény-emelésre, a szakmai ágazati pótlék pedig efölött kerüljön az alapilletménybe!
  2. A kormány hozza nyilvánosságra a pedagógusok illetményrendszerével és a nevelést, oktatást közvetlenül segítő és egyéb munkakörben foglalkoztatottak béremelésével, és munkaterhelésével kapcsolatos terveit, és ezekről folytasson érdemi egyeztetést!
  3. A többletmunka nem lehet bérdifferenciálási szempont, azt mindenkor a tárgyhavi illetménnyel együtt fizessék ki!
  4. Helyi döntésen alapuló, további illetményemelés bevezetése esetén teljesítményalapú differenciálás csak objektív, mérhető szempontok alapján, a szakszervezetek által ellenőrizhető módon történhessen!

Sorolják a petíciójukban, hozzátéve, szerintük a tervezett teljesítményértékelési és bérdifferenciálási rendszer alkalmatlan a pedagóguspálya vonzerejének helyreállítására, a tanulói eredményesség növelésére, de ezzel a pedagógusbérek ígért felzárkóztatása sem valósul meg, kiszámítható életpályát, előmenetelt pedig végleg nem biztosít.

Azt is kiemelik, sem a PDSZ, sem a PSZ nem vett részt a kormány teljesítményértékelésről szóló tervezetének elkészítésében, az egyetlen elemében sem tartalmazza a két szakszervezet által másfél éve megfogalmazott követeléseit.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.