Változtatott a nyolcadikos felvételi problémás matekfeladatának megoldókulcsán az Oktatási Hivatal Közoktatás
Eduline

Változtatott a nyolcadikos felvételi problémás matekfeladatának megoldókulcsán az Oktatási Hivatal

Frissítette a nyolcadikosok matektesztjének megoldókulcsát az Oktatási Hivatal - a sok vitát kiváltó tizedik feladatnál bővítették az elfogadható válaszok körét.

Ahogy arról már többször írtunk, szombaton tartották a középiskolák központi felvételi vizsgáját magyarból és matekból. A nyolcadikosok visszajelzései szerint a matekteszt kifejezetten nehéz volt, három feladat is problémát okozott nekik. Az egyik ez volt:

Három szám összege 103.
Gabi észrevette, hogy ha
– az első számot kettővel növelné,
– a második számot kétszerezné,
– a harmadik számot megfelezné,
akkor ugyanazt a számot kapná eredményül.
a) Melyek az eredeti számok?
Írd le a számolás menetét is!

A szülők szerint kétértelmű a feladat, hiszen az "ugyanazt a számot kapná eredményül" félmondat azt is jelentheti, hogy a három számon először el kell végezni a leírt műveleteket, majd össze kell adni azokat, és így újra 103-at kapnak. De azt is jelentheti, hogy ha valaki külön-külön elvégzi a három számmal a műveleteket, mindhárom esetben ugyanazt a számot kapja végeredményül.

Az Eduline úgy tudja, többen jelezték az Oktatási Hivatalnak, hogy félreérthető a feladat szövegezése, ezért módosítani kellene a javítókulcson. Ez meg is történt, hétfőn új változat jelent meg a hivatal oldalán, ahol már ez is szerepel:

Amennyiben a vizsgázó úgy értelmezte a feladatot, hogy a módosított számok összege 103:
Legyen a három eredeti szám a, b és c
A három művelet eredménye:
a + 2 1 pont
2b 1 pont
0,5c 1 pont
A feltétel szerint:
a + 2 + 2b + 0,5c = a + b + c 1 pont
b = 0,5c – 2 (az egyik ismeretlen kifejezése) 1 pont
Ennek az egyenletnek végtelen sok megoldása van. 2 pont*
* Ha a felvételiző által leírtakból kiderül, hogy tudta, hogy az egyenletnek több megoldása van (akár úgy, hogy rögzítette ezt a tényt, akár úgy, hogy a jó megoldása előtt jelezte, hogy ez egy példa, akár úgy, hogy legalább két jó számhármast adott meg és rossz példát nem írt), akkor 1 pontot kapjon.  Ha a felvételiző megadta az általa így értelmezett feladat egy jó megoldását (például: c = 10, b = 3, a = 90), akkor 1 pontot kapjon.

A teljes megoldókulcsot itt nézhetitek meg: