Nagyjából 10 millió forint a pedagógusok éves átlagbére Európában. Mi ennél sokkal rosszabbul állunk Közoktatás
Eduline

Nagyjából 10 millió forint a pedagógusok éves átlagbére Európában. Mi ennél sokkal rosszabbul állunk

Nagyok a különbségek Európában a tanári fizetések között. A magyar pedagógusok persze a lista végén állnak.

Az éves tanári fizetések összege a 2020/2021-es tanévben Albániában 4233 euró (nagyjából 1,7 millió forint), Luxemburgban viszont 69 076 euró (körülbelül 28,3 millió forint) volt - derül ki abból az Eurydice-táblázatból, amelyet az Euronews tett közzé még október közepén.

Míg az európai átlagos pedagógusbér valamivel több mint évi 25 ezer euró (nagyjából 10,2 millió forint), Bulgáriában mindössze 7731 eurót (3,1 millió forintnak megfelelő összeget) keresnek a tanárok, de Litvániában, Szlovákiában, Magyarországon, Romániában és Lengyelországban sem éri el a fizetésük az évi 10 000 eurót (vagyis a 4 millió forintot. Ellenben Németországban 54, Svájcban pedig 66 ezer euró az éves bérük - ezek 22-27 millió forintnak felelnek meg.

Bár az itthoni siralmas tanárbérek felől nézve ezek a fizetések kifejezetten magasnak tűnnek, valójában nemzeti összehasonlításban a legtöbb országban alulfizetettek a tanárok.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2018-as felmérése szerint az OECD-országokban élő pedagógusok mindössze 26 százaléka volt elégedett a fizetésével, ez az arány viszont azóta jóval alacsonyabb lehet, tekintve, hogy az infláció miatt még kevesebbet ér a bérük, a munkájuk mennyisége azonban nem csökkent, sőt inkább tovább nőtt az elmúlt években.

Ezt az is alátámasztja, hogy bár európai viszonylatban az élvonalban szerepel a németországi pedagógusok fizetése - amely háromszor annyi, mint az ottani minimálbér -, valójában ott sem tolonganak az állásokért. Az iskolák ezt a tanévet 30 ezer betöltetlen tanári pozícióval kezdték meg.