Öt plusz kilenc pont arról, mit követelnek a diákok és a tanárok a kormánytól Közoktatás
Eduline

Öt plusz kilenc pont arról, mit követelnek a diákok és a tanárok a kormánytól

A tüntetések és tiltakozások az oktatásban dolgozók bérrendezése mellett, többről is szólnak. A diákok és tanárok követelései között ott van a korábban elvett sztrájkjogok helyreállítása és az önálló oktatási minisztérium felállítása is. Mutatjuk, mit követelnek a kormánytól a tüntetők.

Az Egységes Diákfront (EDF) az október 23-án tartott nagy tüntetésen is összefoglalta a követeléseit öt pontban:

  1. Megoldást a tanárhiányra!
  2. Használható tananyagot!
  3. Élhetőbb körülményeket az iskolákba!
  4. Vissza a sztrájkjogot!
  5. Figyelmet az oktatásra!

Október 27 országos sztrájknapot hirdetett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), az oktatásban dolgozók bérrendezése mellett azonban mást is követelnek.

 Örülnék, ha végre a kormányzat nem csak azt szajkózná, hogy egyetért a béremeléssel, hanem az összes többi követelésre is reagálnának a mély hallgatás helyett!

- írta Jocó bácsi, azaz Balatoni József történelemtanár ma reggeli posztjában, ehhez pedig képet is mellékelt az említett követelésekről:

Ismét tárgyalnak a kormánnyal?

A ma reggel tartott sajtótájékoztatón Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ügyvivője elmondta, szerinte volt eredménye a legutóbbi, az október 23-i, több tízezres tüntetésnek, ugyanis november 7-re kaptak időpontot Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkártól.

A tárgyalásokat megelőzően egyébként, november 2-án parlamenti vitanap lesz a közoktatásról, a sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy ma a 60 tankerületi központ közül 33-nál lesz a szakszervezetek tudomása szerint valamilyen megmozdulás.

Nem feltétlen gyakornok kategóriában kezdenek az óvodai nevelők Közoktatás Kurucz Tünde

Nem feltétlen gyakornok kategóriában kezdenek az óvodai nevelők

Középfokú, technikusi képzettséggel, Pedagógus I. kategóriában, bruttó 654 ezres óvodapedagógusként is kezdhetnek az óvodai nevelők – derült ki az Oktatási Hivatal szerkesztőségünk részére küldött válaszából. Ehhez képest a frissen végzett diplomás óvodapedagógusok gyakornokként állhatnak munkába, ha nem volt korábban legalább 6 éves munkaviszonyuk.