Egészen furcsa dolgokkal magyarázzák a tálibok, miért zárták be a lányok középiskoláit Közoktatás
MTI

Egészen furcsa dolgokkal magyarázzák a tálibok, miért zárták be a lányok középiskoláit

Kulturális okokkal magyarázta a lányoknak fenntartott, kelet-afganisztáni Paktia tartomány középiskoláinak bezárását a radikális iszlamista tálibok oktatási minisztere vasárnap.

Núrullah Munir azt állította, hogy különösen a vidéki térségekben élő afgánok ellenzik a lányaik iskolákba küldését. "Ismerjük az ottani kulturális viszonyokat" - mondta Uruzgán tartományban tett látogatásán Munir.

"A kormányok gyakran nem fordítottak figyelmet a helyi kulturális viszonyokra, ami felkeléseket és a vezetés elleni fatvákat (vallási határozatot) váltott ki" - jelentette ki a tálib tisztségviselő.

A radikálisok szombaton Paktia tartományban több iskolát is bezárattak, amelyeken csak nemrég nyitottak újra a törzsi vezetők kérelmére. Aznap több tucatnyi diáklány tüntetett Gardez városában a tálibok intézkedése ellen. Számos afgán, köztük Hamid Karzai volt elnök is támogatásáról biztosította a fiatalokat. "A paktiai diáklányok felhívása a lányiskolák újranyitására a mi lányaink felhívása, ez Afganisztán kívánsága" - hangsúlyozta Karzai.

Nőjogi aktivisták videófelvételeket küldtek újságíróknak a megmozdulásról a paktiai diáklányok bátorságát méltatva, akik azt skandálták, hogy "a tálibok félnek a nők oktatásától".

A hatalomba való visszatérésük után a tálibok szigorúan korlátozásták a nők jogait, ismét rájuk kényszerítve az iszlám szigorú előírásait, kizárva őket így a közéletből és a közoktatásból. Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF szerint hárommillió lányt fosztanak meg jelenleg a középiskolába járás jogától.


Kiderült, hány elsősnek kellett idén évet ismételnie Közoktatás Kurucz Tünde

Kiderült, hány elsősnek kellett idén évet ismételnie

Még mindig toronymagasan elsőben a legnagyobb az évismétlők aránya – derült ki az Oktatási Hivatal szerkesztőségünk részére megküldött adataiból, ugyanis az elmúlt tanév végén százból továbbra is mintegy öt olyan gyerek volt, akiknek idén újra kell járniuk az első osztályt. Rajtuk kívül ötödikben és hetedikben is magas volt a bukási arány.