Naponta 3-4 órát is foglalkoznak az általános iskolás diákok szülei a diákok iskolai teendőivel, derült ki a MediaMarkt legfrissebb kutatásából.
Jövő héten kezdődik a 2022/23-as tanév, egy friss felmérésből pedig kiderült, hogy az általános-, vagy középiskolás diákok szüleinek közel 40%-a naponta átlagosan 1-2 órát fordít az iskolai teendőkre, a reggeli elindulástól, a közös tanuláson át, egészen a szülői értekezletig. Az alsósok esetében azonban ez több is lehet, a válaszadók 17%-a akár 3-4 órát is eltölt ezekkel a teendőkkel.
Mire megy el a legtöbb idő?
A szülők közel felének (47%-nak) a közös tanulás, illetve a házifeladatok ellenőrzése veszi el a legtöbb idejét. Érdekes módon ez az arány a felső tagozatos gyerekek szüleinél a legmagasabb, de a középiskolások esetében is sok szülő, a megkérdezettek harmada, jelölte meg ezt a legidőigényesebb teendőként.
Ezt az időt úgy lehet csökkenteni, ha a szülők például jegyzeteléstechnikát vagy időbeosztást tanítanak nekik vagy azt, "hogy hogyan használja a képzeletét és fantáziáját, tanítsák meg kérdezni és segítsenek felépíteni a saját, személyre szabott tanulási stratégiájukat” – javasolja Lantos Mihály, tanulásmódszertani szakértő.
Érdekes viszont, hogy a nagy időigény ellenére a magyar szülők többsége még mindig ragaszkodik a házi feladatokhoz, annak ellenére, hogy a szakemberek véleménye megoszlik arról, van-e értelme otthoni feladatokat adni a nyolc-kilenc órán át iskolapadban ülő gyerekeknek. Persze a tanárok és a tanítók zöme is ragaszkodik a leckéhez.