A szakképzésben is komoly oktatóhiánnyal küzdenek az iskolák Közoktatás
Eduline

A szakképzésben is komoly oktatóhiánnyal küzdenek az iskolák

A szakképzésben is komoly oktatóhiány van, főleg a műszaki és a természettudományos tárgyakat tanítókat nehéz megtalálni, és az iskolai rendszerben tartani.

Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke a Portfoliónak azt mondta: az jó cél, ha a gazdaság, a munkaadók szereplőit próbálják bevonni a szakmai oktatásba – a felnőttképzésben ez több évtizede működik –, de a főállású szakmai tanárokat hosszú távon nem lehet nélkülözni.

Márpedig a szakképzésben – például a technikumokban, szakképző iskolákban – is komoly az oktatóhiány, a legnagyobb kihívást a műszaki és a természettudományi tantárgyak tanítása jelenti.

Gosztonyi Gábor hozzátette: az oktatóhiányt egy ideig elfedi a helyettesítés, a terhek növelése vagy éppen az alacsonyan kvalifikált utánpótlás bevonzása. A szakképzési ösztöndíjrendszer kiterjesztését ugyanakkor jó döntésnek tartja.

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.