Annak ellenére, hogy még javában tart a nyári szünet, sűrű hét volt július utolsó hete az oktatásban: eltörölték az egyetemi nyelvvizsga-követelményeket, átalakul az egyetemi felvételi rendszer, elindult a pótfelvételi és megjelent a hónapok óta várt tanév rendje is. Összeszedtük a legfontosabb eseményeket és döntéseket.
Megjelent a várva várt tanév rendje
Mikor kezdődik és meddig tart a 2022/2023-as tanév? Mikor lesz az őszi, a téli és a tavaszi szünet? És mikor kezdődik az őszi és a tavaszi érettségi szezon, mikor tartják a központi középiskolai felvételit és a kompetenciaméréseket? Végre nyilvánosságra hozták a következő tanév rendjéről szóló jogszabályt - mutatjuk a legfontosabb dátumokat.
Bejelentette a minisztérium: átalakítják az egyetemi felvételi rendszerét
Csák János Facebookon közölte: 2024 őszétől átalakítják a felsőoktatási felvételi rendszert, és megszüntetik a nyelvvizsga-kötelezettséget is. Ez utóbbi döntés azonban érinti a korábban "bennragadt" diplomákat is, amiket a rendelet hatálybalépését követően alapvetően kiadhatnak az egyetemek.
Saját döntésével megy szembe, és a nyelvoktatásnak is ad egy pofont a kormány a nyelvvizsgaszabályok átírásával
Még nehezebb helyzetbe kerülhet a nyelvoktatási piac az egyetemi-főiskolai nyelvvizsgaszabályok felpuhítása miatt, pedig a járvány, a 2020-as és 2021-es nyelvvizsga-amnesztia és a katatörvény miatt eddig sem volt könnyű dolguk a vizsgaközpontoknak és a nyelviskoláknak. A döntés ráadásul rossz hatással lesz a társadalomra, az ország gazdaságára és a munkaerőpiacra is. Rozgonyi Zoltánnal készült interjúnkat itt olvashatjátok el.
Elindult a pótfelvételi - jelentkezni augusztus 5-ig lehet. Itt olvashatjátok el a legfontosabb szabályokat.
Sok tanári szakpárt el sem tudnak indítani az egyetemek, olyan kevés volt a jelentkező
Bár a pótfelvételin még jó néhány hallgató bejuthat a képzésekre, az már most biztos, hogy nem hemzsegnek majd tanárszakos hallgatók az egyetemeken szeptembertől. Sok szakpárt el sem tudnak indítani az alacsony jelentkezői létszám miatt.
A magyar kormány is elfogadta: a pedagógusbéreket diplomás átlagbér 80 százalékára kell emelni - a részleteket itt olvashatjátok el.