Tüntetést szerveznek a tiltakozó tanárokkal szolidáris diákok, sőt az egyetemeket is „kiürítenék” Közoktatás
Csik Veronika

Tüntetést szerveznek a tiltakozó tanárokkal szolidáris diákok, sőt az egyetemeket is „kiürítenék”

Több akciót is szerveznek a polgári engedetlenségbe kezdő tanárokkal szimpatizáló középiskolások, egyetemisták a következő hetekben. Március 16-án - vagyis a következő pedagógussztrájk napján - Székesfehérváron lesz tüntetés, egy szegedi hallgatói csoport pedig arra kéri a felsőoktatásban tanulókat, aznap "állítsák le a felsőoktatást".

Célunk, hogy a pedagógusok munkakörnyezete élhetőbb legyen, hogy tisztességesebb fizetéshez juthassanak ,és hogy egyetlen pedagógusnak se kelljen azt éreznie, hogy rajta kívül álló okok miatt nincs helye ezen a pályán.

- olvasható a Diákok a Pedagógusokért nevű Facebook-közösség oldalán. A csoport székesfehérvári diákokból és hallgatókból áll, ők március 16-ára - vagyis 2022 második pedagógussztrájkjának napjára - szerveznek tüntetést. A sztrájkoló tanárok mellett szeretnének kiállni akciójukkal, amelyet délután 3-kor tartanak Székesfehérvár bevárosában. Ahol egyébként szerdán a két legnevesebb gimnázium, a Teleki Blanka és a Vasvári Pál több tanára is csatlakozott a sztrájkrendelet elleni tiltakozáshoz.

Hasonló akcióval készül a szegedi hallgatókból és oktatókból álló Veritas Virtus Libertas nevű csoport, amelyről a Szegedi Tudományegyetem modellváltása körüli viták idején lehetett többet hallani. "A kormány rendeletben tiltotta meg a tanároknak, hogy március 16-án valóban munkabeszüntetést tartsanak. A rendelet értelmében úgy kell „sztrájkolni”, hogy az észrevétlen maradjon az intézmények működése szempontjából. A munkakörülményeik javítása és a béreik rendezése érdekében fellépő tanárokat múlt századi eszközökkel kényszerítik alkotmányos jogaik felhagyására” – írják. Arra kérik a hallgatókat, hogy március 16-án „ürítsék ki” az egyetemet, „ha a közoktatásban az ott dolgozók nem élhetnek munkajogaikkal, állítsuk le egy napra a felsőoktatást”.

Fehér szalag, kockás ing

A diákok egyébként már jövő héttől szolidaritásukat fejezhetik ki - a 2016-os "tanárlázadás" óta szimbólummá vált kockás ing vagy egy fehér szalag viselésével. A Facebookon terjedő felhívás elindítói arra kérik azokat a diákokat és egyetemistákat, főiskolásokat, akik szeretnének kiállni a tiltakozó tanárok mellett, hogy  február 28-tól 

fehér szalaggal, és akinek lehetősége van rá, kockás ingben jelenjen meg a középiskolákban, egyetemeken, ezzel jelezve pedagógusaink felé, hogy mellettük állunk

"A fehér szalag az oktatás sérthetetlenségét, tisztaságát és a reményt szimbolizálja" - írják, hozzátéve, hogy a fehér szalagot egészen a március pedagógussztrájk napjáig viselnék.

Már több mint hatezer öregdiák írta alá a szolidaritási nyilatkozatokat

Az ország vezető gimnáziumainak volt diákjai aláírásgyűjtésbe kezdtek, így vállalnak szolidaritást a tanárokkal. Így tettek többek között a IX. Kerületi Leövey Klára Gimnázium, a  XIV. Kerületi Szent István Gimnázium, a Városmajori Gimnázium, a Vörösmarty Mihály Gimnázium és a Berzsenyi Dániel Gimnázium volt diákjai is. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem több gyakorlóiskolájának öregdiákjai is szolidaritást vállaltak a tanárokkal: az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium és az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium is.

Mi lesz március 16-án?

A két nagy pedagógus-szakszervezet a sztrájkrendelet február 11-i megjelenése után sem hagyta félbe a március 16-i sztrájk szervezését. Sőt nemrég arra kérték a támogató szülőket, hogy ha tehetik, március 16-tól ne küldjék iskolába, óvodába a gyerekeiket.

Az érdekképviseletek a március 16-i sztrájk még elégséges szolgáltatásairól benyújtják a keresetet a bírósághoz, emellett a sztrájkrendelet miatt az Alkotmánybírósághoz fordultak, sőt - ha kell - akár nemzetközi bíróságig is viszik az ügyet.

Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az Inforádiónak azt mondta, a kormány március 2-án tárgyal újra velük.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.