Harmincöt tanár tagadja meg a munkát kedden a Miskolci Herman Ottó Gimnáziumban, így tiltakoznak a kormány sztrájkrendelete ellen.
"Alulírott pedagógusok 2022. 02. 22-én (kedden) polgári engedetlenségi akcióban veszünk részt kizárólag erkölcsi indíttatású, egyéni, az oktatás helyzetéért, valamint tanítványaink, gyermekeink, a nemzet jövőjéért érzett felelős döntésünk alapján. Munkabeszüntetésünkkel nem munkahelyi vezetőink ellen demonstrálunk, hanem a Magyar Közlönyben 2022. február 11-én megjelent 36/2022. (II.11.) Kormányrendelet ellen tiltakozunk és követeljük annak visszavonását" - írják nyilatkozatukban, amelyet az Eduline-hoz is eljuttattak.
A Herman Ottó Gimnázium neve egybeforrt a 2016-os "tanárlázadással". „2016-tól mi magunk is többször felhívtuk a figyelmet az oktatás siralmas helyzetére, a korszerűtlen, túlzsúfolt, azóta több tantárgyból további lexikális ismerettel felduzzasztott tananyagra, ami gyermekeinket értelmetlenül túlterheli, ugyanakkor munkaerőpiaci esélyeiket rontja. Kimerítettünk minden lehetséges, törvényes figyelemfelhívási módot azzal a céllal, hogy a közoktatás gyökeres átalakítása mielőbb megvalósuljon. Három héttel ezelőtt részt vettünk a kétórás figyelmeztető sztrájkban is, melynek egyik követelése a pedagógusbérek rendezése, ami - azon túl, hogy enyhítené megélhetési gondjainkat - az egyik feltétele annak, hogy legyen utánpótlásunk a pályán, hiszen pedagógusok nélkül nem létezik oktatás sem” – emelik ki.
Hozzáteszik: annak ellenére, hogy jogerős bírósági határozat mondja ki, hogy a jelenlegi járványügyi helyzetben is jogszerű sztrájkolni, mégis éppen a járványra hivatkozva lehetetlenítik el a munkabeszüntetést. „Ez az igazságtalan jogszabály egy alkotmányos jogunktól foszt meg minket. Nem csak lényegében lehetetlenné, de nevetségessé is teszi a pedagógussztrájkot, hiszen az kimerülne az egyébként is megalázó bérünkről való lemondással. Olyan helyzetbe kerültünk, hogy már nem maradtak számunkra jogszerű, kompromisszumos lépések, nincs hova hátrálnunk. Kénytelenek vagyunk polgári engedetlenséghez folyamodni a méltóságunkért, egy szakma - a mi szeretett szakmánk – becsületéért” – írják.
Azt írják, hisznek a demokratikus megoldásokban, ezért arra kérnek mindenkit, hogy támogassa a pedagógustársadalmat.