Mit csinálhattok, ha nem sikerült jól a középiskolai központi felvételi? Közoktatás
Eduline

Mit csinálhattok, ha nem sikerült jól a középiskolai központi felvételi?

Lassan az összes diák megtudja, hány pontot ért el a középiskolai központi felvételin, pénteken ugyanis azok is kitöltötték a tesztet, akik az első két vizsgaidőpontra koronavírus-fertőzés vagy hatósági karantén miatt nem tudtak elmenni. De hogyan lehet taktikázni, ha rosszul sikerült az írásbeli?

A vizsgát sajnos nem lehet megismételni, vagyis a meglévő pontszámmal kell gazdálkodni. Fontos: nem érdemes azonnal feladni, mert eddig sem az országos átlageredményeket nem hozták nyilvánosságra, sem a szóbeli behívási ponthatárokat (ilyet egyébként is csak a legnépszerűbb gimnáziumokban szoktak húzni, az iskolák zöme minden jelentkezőt behív szóbelire, ahol sokat lehet javítani az összpontszámon).

Ha ragaszkodtok a korábban kinézett középiskolákhoz, érdemes megnézni az összes tagozatot - van, ahol más pontszámítási szabályok vonatkoznak például az általános tantervű osztályokra, például kisebb súllyal veszik figyelembe az írásbeli felvételi eredményét. Ezeket a szabályokat az iskolák felvételi tájékoztatójában találjátok.

És hol lehet olyan középiskolákat találni, ahol csak az általános iskolai jegyeket veszik figyelembe?

Ez a másik lehetőség: olyan középiskolákat is kereshettek, amelyek nem tették kötelezővé a központi felvételit, annak az eredményét nem veszik figyelembe a jelentkezők rangsorolásakor. A középfokú iskolák nagyjából fele ilyen, összesen 543 intézmény tette kötelezővé a felvételi megírását, körülbelül ugyanennyi iskolában csak a jelentkezők jegyeit figyelik.

Az Oktatási Hivatal (OH) nem készített külön adatbázist azokról az iskolákról, ahol csak az általános iskolai jegyek alapján rangsorolják a jelentkezőket, ennek ellenére van megoldás, ha ilyen középiskolát kerestek – igaz, valamivel több idő, mire megtaláljátok a megfelelő intézményt.

Ebben a keresőben megye, város (sőt Budapest esetében kerület alapján is), iskolatípus alapján kereshettek.

Ha leszűkítettétek a listát egy-egy városra vagy kerületre, ki kell válogatnotok azokat az intézményeket, amelyek a felvételi feltételekről csak ennyit írnak: „felvétel a tanulmányi eredmények alapján”. Ha nem térnek ki külön a központi írásbelire és a szóbelire, az azt jelenti, hogy csak a jegyeket veszik figyelembe.

Rendkívüli felvételi

Ha nem jön össze a felvételi, nem kell izgulni, idén is lesz "pótfelvételi" (a hivatalos tájékoztató anyagokban ezt "rendkívüli felvételi" néven kell keresni). "Amennyiben a tanuló nem nyer felvételt, vagy felvételt nyer, de nem kíván beiratkozni a számára felvételt biztosító iskolába, úgy a rendkívüli felvételi eljárás során (2022. május 9-től – augusztus 31-ig) egyénileg, közvetlenül az általa választott középfokú iskolában való jelentkezéssel, egyeztetéssel kérheti felvételét bármely olyan középfokú iskolába, amelynek az általános felvételi eljárás lezárulása után maradtak üres férőhelyei" - olvasható az Oktatási Hivatal oldalán.

A 2022-es középiskolai felvételiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.