„A feladatsorok összeállítói egyáltalán nem vettek tudomást arról, mi történt az elmúlt két évben" Közoktatás
Szabó Fruzsina

„A feladatsorok összeállítói egyáltalán nem vettek tudomást arról, mi történt az elmúlt két évben"

Ezekkel a feladatokkal ki lehet deríteni, hogy egy diák tudja-e, mi a különbség a képző, a jel és a rag között, vagy felismer-e egy magas hangrendű szót. Arról viszont semmit nem tudunk meg, hogyan gondolkodik egy felvételiző, kreatív-e, van-e nyelvi érzéke, hogy ha bekerül egy tehetséggondozó, hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba, akkor ott hogyan fogja megállni a helyét – mondta az Eduline-nak a negyedikesek és a hatodikosok magyar nyelvi felvételijéről a Radnóti-gimnázium tanára.

„A feladatsorok összeállítói egyáltalán nem vettek tudomást arról, mi történt az elmúlt két évben. Amire – ha jóindulatú vagyok – pozitívumként is lehet tekinthetnék, mert a gyerekeket nem érte meglepetés, ilyen feladatokra számítottak, a felkészítő tanfolyamokon erre tréningezték őket” – mondja Schiller Mariann, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolájának angol-magyar szakos tanára. A koronavírus-járvány kirobbanása óta eltelt, részben karanténban és online oktatásban töltött két évben a képességbeli-tudásbeli szakadék még nagyobb lett a gyerekek között. „A szombati felvételin is azok voltak előnyben, akiknek a szülei megengedhetnek egy előkészítőt, vagy akik olyan általános iskolába járnak, ahol erre a vizsgára alaposan felkészítették őket. A hat- és nyolcosztályos gimnáziumokban ez nagyon súlyos szociális kérdés” – magyarázza a Magyartanárok Egyesületének választmányi tagja.

A szövegértési feladat jó, de túl könnyű

Schiller Mariann szerint a hatodikosok két szövegértési feladata – ezek közül az egyik egy versenyfelhíváshoz, a másik egy Zelk Zoltán-szöveghez kapcsolódik – kifejezetten jó, de egész egyszerűen túl könnyű. „Jó a két szöveg, jók a kérdések, de azt már most látjuk, hogy a többség jól oldotta meg a feladatot. Ez pszichológiai szempontból persze rendben van, mert a gyerekek büszkék lehetnek magukra, örülhetnek annak, hogy jól oldották meg, de ez egy verseny, tehát a feladatoknak szórniuk kell. Ez azért probléma, mert ha a jó feladatok nem szórnak, akkor a buta feladatoknál dől majd el, hogy ki szerez több pontot” – mondta a magyartanár, aki bőven talált olyan feladatokat mind a negyedikesek, mind a hatodikosok tesztjében, amely „vagy a korosztályhoz nem illik, vagy nem mér semmit”.

Úgy gondolja, értelmetlen hangrenddel, szótövekkel, ABC-vel foglalkozó feladatokat betenni a felvételibe. „Ezek legfeljebb a diákok tanárát és az iskolát mérik, a gyereket nem. Maximum annyit lehet kideríteni, hogy az iskolában eddig mennyit tanult meg abból, ami dolgozatokkal jól mérhető. Hogy tudja-e, mi a képző, a jel és a rag közötti különbség, vagy tudja-e, hogy milyen egy magas hangrendű szó. De ez arról semmit nem mond, hogy ha bekerül egy tehetséggondozó, hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba, akkor ott hogyan fogja megállni a helyét. Hogyan tud gondolkodni, kreatív-e, van-e nyelvi érzéke, tudja-e használni a megtanult információkat” – sorolja.

Schiller Mariann szerint a helyesírás például túlreprezentált a feladatsorokban. „Nagyon fontosnak tartom a helyesírást, de nem kell már az iskolába lépéskor ennyire jól tudni. A hatodikosok ráadásul nem csak alapszavakat kaptak. A diákok pontszáma tényleg azon múlik, hogy tudják-e, hogy a hangyaboly j vagy ly?” – teszi fel a kérdést, hozzátéve, hogy a gyerekek helyesírását nem csak ezekkel a feladatokkal tesztelik, a fogalmazás helyesírására is kapnak pontot.

Zsírpárna és suba: kell-e ismerni ezt a két szót 9 évesen?

A magyartanár több olyan feladatot talált, amely olyan szavak ismeretét várja el a gyerekektől, amelyeket nem feltétlenül használnak ennyi idősen. „A dorgál vagy a korhol igét miért kellene ismerniük 9-10 évesen? Vagy a suba szót, amely nélkül az egyik feladatot nem lehetett megoldani. De a zsírpárna is ilyen kifejezés. Egy feladatsor nem attól lesz jó, hogy egy szófelhő van benne vagy odarajzolnak egy brokkolit vagy egy bőröndöt. Hanem attól, hogy az ő korosztályukhoz, nyelvhasználatukhoz illik” – mondja.

Kaland, zuhanás, kerékpár, derült égből

A legtöbb pontot a negyedikesek, a hatodikosok és a nyolcadikosok is a fogalmazással gyűjthetik. A hatodikosoknak idén ezt a történetet kellett folytatniuk:

Egy napon Jónás nekigyürkőzött, és kirántotta az öreg óriás fájós fogát. A vén óriás nem győzött hálálkodni, amiért a legény megmentette őt. Jónás úgy gondolta, kér cserébe valamit.

Schiller Mariann azt mondja, már több tucat fogalmazást elolvasott, „de ez a feladat nem igazán indította be a gyerekek képzeletét, igazán fantáziadús fogalmazást nem nagyon láttunk”.

A negyedikesek feladata nehezebb volt, négy szót, szókapcsolatot kaptak – kaland, zuhanás, kerékpár, derült égből –, ezek felhasználásával kellett egy elbeszélő fogalmazást írniuk. „Már nagyon sok dolgozatot átnéztünk, és látszik, hogy ezzel nem nagyon tudtak mit kezdeni a gyerekek. Aki nem ismeri azt a kifejezést, hogy derült égből, az nem tudja, hogyan használja. Márpedig ha az egyik kifejezés nem helyesen szerepel a szövegben, akkor az a teljes feladat pontozását lenullázza. Itt körülbelül tíz perc alatt kellene valamit írniuk, ami nagyon nehéz feladat. Ilyen típusfeladatot az elmúlt években nem kaptak” – mondja.

Milyennek kellene lennie a felvételinek?

A Radnóti-gimnázium angol-magyar szakos tanára szerint kérdés: jó-e, hogy évről évre egyformák a feladattípusok? „Ez nagyon megnyugtató a diákoknak, másrészt viszont erre lehet tréningezni, be lehet gyakorolni ezeknek a feladattípusoknak a megoldását. Évről évre teljesen eltérő feladattípusokat kellene adni ahhoz, hogy kiderüljön, valójában milyenek a gyerekek. Ezt persze nehezebb pontozni, de ki lehetne dolgozni, hogyan lehet egy feladatsor egyszerre standardizált és mégis olyan, ami mond is valamit a gyerekekről” – mondja, hozzátéve: lehetne például sokkal több szövegértés. Na meg olyan feladatból is több kellene, amelynek a megoldásához kreativitás is kell. „Most az ötven pontból egy pont jár a kreativitásra. A fogalmazás tartalmára ugyanis három pontot lehet adni, és ebből egy pontot ér az, ha egy gyereknek van fantáziája, bátorsága” – magyarázza.