Több tízezer diák írta meg a középiskolai felvételit, itt vannak a legfontosabb infók: tudósítás percről percre Közoktatás
Eduline

Több tízezer diák írta meg a középiskolai felvételit, itt vannak a legfontosabb infók: tudósítás percről percre

Több mint 70 ezer diák írta meg a központi középiskolai felvételit szombat délelőtt - nagy részük hetek, hónapok óta készül a kétszer 45 perces vizsgára. Ezen a napon beszámolunk a legfrissebb hírekről, kora délután megmutatjuk a negyedikesek, a hatodikosok és a nyolcadikosok feladatsorát, és persze kíváncsiak vagyunk a felvételizők és a tanárok véleményére is. Itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat.

18:07
Friss

17:24
Még egy teszt - most magyarból

17:07
Sok helyen már javítják is a felvételiket

16:41
Még egy középiskolai lista

16:13
Hány pontot szereztetek volna matekból?

Készítettünk a hatodikosok és a nyolcadikosok feladataiból egy tesztet, érdemes kipróbálni:

15:27
Sok helyen ellenőrizték a vizsgákat

14:54
Nem írhatták meg a felvételit a diákok a Kürt Alapítványi Gimnáziumban

13:53
MIlyen feladatokat kaptak a nyolcadikosok?

Megnéztük a feladatsort, hogy nektek ne kelljen. A kedvencünk a "színeváltó kunkorgyík" volt:

13:32
Az első vélemények

13:18
A nyolcosztályos gimnáziumok felvételi feladatsorai és a megoldások

13:11
A hatosztályos gimnáziumok felvételi feladatsorai és a megoldások

13:06
Itt vannak a feladatsorok és a megoldások

12:52
A magyar vagy a matek volt a nehezebb?

Az eddigi visszajelzések vegyesek, de talán valamivel többen írták azt, hogy a matekban voltak olyan feladatok, amelyeket nehezebben lehetett megoldani.

12:46
Még pár perc...

... és jönnek a megoldások. Ha még emlékeztek, milyen válaszokat adtatok a feladatokra, elkezdhettek számolgatni.

12:26
Az első vélemények

Azt mondták a gyerekek, hogy nehezebb volt, mint a tavalyi, de nem volt vészes

12:04
Milyenek voltak tavaly az eredmények?

A nyolcadikosok írásbelijének statisztikáját mutatjuk:

11:45
Itt a vége

Elvileg ezekben a percekben a matektesztet is befejezték a diákok. Egyedül azok a felvételizők dolgozhatnak még, akik (például sajátos nevelési igényük miatt) plusz időt kaptak a feladatok megoldására.

11:38
Üzenet a felvételizőknek

Az Újpesti Bródy Imre Gimnázium ezzel várta a diákokat:

11:33

11:26
Megvannak az első infók a magyarról

Szülői Facebook-csoportokban az az információ terjed, hogy a nyolcadikosoknak nem levelet, hanem érvelést kellett írniuk. A téma: szükség van-e nyomtatott tankönyvekre.

11:07
Megkezdődött a matek

Néhány perccel ezelőtt megkezdődött a matekvizsga - ez ugyanúgy 45 perces, mint a magyarteszt.

10:54
Egy fontos cikk a középiskolai felvételiről

10:26
Egy kis olvasnivaló szülőknek

Amíg várakoztok, nézzétek meg, milyen középiskolák fejlesztik az átlagosnál nagyobb mértékben a diákok képességeit:

10:18
Hány iskolában tartanak ma felvételit?

Az Oktatási Hivatal adatai szerint összesen 553 helyszínen írásbeliznek negyedikes, hatodikos és nyolcadikos diákok.

10:00
Délután egykor jövünk a feladatsorokkal és a megoldásokkal

Elkezdődött a felvételi: a diákokra kétszer 45 perces vizsga vár - a magyar és a matek között egy negyedórás szünet lesz. 13 órakor az Oktatási Hivatal nyilvánosságra hozza a feladatsorokat és a megoldásokat, ezeket természetesen nálunk is megtaláljátok!

09:37
A diákok már az iskolákban

A legtöbb középiskola azt kérte a felvételizőktől, hogy fél tízre érjenek az épülethez - az iskolák egy része azzal is próbálja minimalizálni a fertőzésveszélyt, hogy az összes bejáratot megnyitják. Az újpesti Babits Mihály Gimnázium egyik bejáratát csak a nyolcadikosok használhatják, a negyedikes felvételizők egy másik kapun mehetnek be az iskolába. A Városmajori Gimnáziumban írásbelizőknek több bejáratot jelöltek ki, a tatabányai Árpád Gimnáziumba pedig több „turnusban” engedik be a diákokat, a tízkor kezdődő vizsgára a nyolcadikosok 9:10-től, a hatodikosok 9:25-től érkezhetnek. A budapesti Könyves Kálmán Gimnáziumban az iskola udvarán tartják a gyülekezőt,  „tekintettel a nagyon magas létszámra három közeli épületben lesz a vizsga, a felvételizőket a gimnázium diákjai fogják a vizsgaterembe kísérni” – írják, hozzátéve, hogy a szülőknek a vizsga kezdetekor az udvart is el kell hagyniuk.

09:19
Eközben az iskolákban, óvodákban

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Portfólióval azt közölte, az óvodai csoportok 3 százalékában van valamilyen járványügyi intézkedés, az iskolákban megváltozott a protokoll, ezért sehol nem rendeltek el ilyen intézkedést. A budapesti kerületek a héten arról számoltak be, hogy nagyon sok óvodás került karanténba az elmúlt napokban is, cikkünket itt olvashatjátok el:

08:57
Matekvizsga: mit szabad, mit nem?

A feladatlap megoldásához vonalzót, körzőt és szögmérőt használhattok, más segédeszköz (pl. számológép) nem. A feladatokat kék vagy fekete színű tollal lehet megoldani, a rajzokat pedig ceruzával kell elkészíteni.

08:50
Mit nem szabad otthon hagyni?

Ne hagyjátok otthon a fényképes igazolványt (erre szükség lesz a vizsga elején), a vizet/üdítőt, a csokit/szendvicset, a két-három tollat. „Fontos, hogy ceruzával matematikából csak a rajzokat lehet készíteni. De a legjobb, ha azokat is tollal rajzolják meg a vizsgázók, akkor biztosan nem ceruzával folytatják a feladatok megoldását. Ez fontos, mert a javítók a rajzokon kívül semmit nem értékelhetnek, amit ceruzával írtak le a diákok. Én azt szoktam tanácsolni a gyerekeknek, hogy inkább ne is legyen náluk ceruza” – mondta az Eduline-nak Baloghné Békési Beáta, a Matek Oázis szakmai vezetője.

08:30
Milyen lesz a nyolcadikosok felvételije magyarból?

Tízből kilenc feladat egy-egy részkérdéshez, részképességhez kapcsolódik. A teszt a szövegértési, szövegalkotási, gondolkodási képességeiteket - felismerés, rendezés, tömörítés, következtetés, véleményalkotás-, valamint az íráskészségeteket is felméri. A feladatok szépirodalmi, ismeretterjesztő és hétköznapi szövegekhez is kapcsolódhatnak. A tizedik feladat ettől összetettebb: önállóan kell szöveget írni egy adott témáról, egy adott műfaj keretein belül. A fogalmazásotokban a téma megtartásán és a terjedelmen kívül a helyesírásotokért, a nyelvhelyességért, a szerkesztésért és a stílusért is pontokat adnak

08:17
Fontos infó

07:55
Induljatok időben

Mutatjuk, miért (a felvételi után pedig lehet szánkózni):

07:40
Egy kis motiváció izgulósoknak

A Felelős Szülők Iskolája Facebook-oldalán találtuk, szuper ötlet (a szőlőcukor már csak bónusz)

07:23
Fontos szabályok

07:00
Jó tanácsok a szaktanártól

06:45
A szülők nem mehetnek be az épületbe

A legtöbb középiskolába nem léphetnek be a szülők (ezt egyébként is csak védettségi igazolvánnyal tehetnék), ezzel érdemes számolni.

06:30
Covid-biztos megoldásokkal készülnek az írásbelire a középiskolák

Egy teremben csak tíz diák vizsgázhat - ezt a szabályt minden középiskolában be kell tartani. A többi szabályról viszont az iskolaigazgatók döntenek (például arról, hogy a vizsga közben le lehet-e venni a maszkot), ezért érdemes még indulás előtt megnézni az iskola oldalát.

06:15
Hányan felvételiznek ma?

Az Oktatási Hivatal (OH) az MTI-vel azt közölte, hogy a nyolcadikosok közül több mint 58 ezren, a hatodikosok közül 9 ezren, a negyedikesek közül pedig 5600-an írják majd meg az írásbeli felvételit. Ők összesen 553 helyszínen vizsgázhatnak.

06:00
Mit találtok ezen a hétvégén az Eduline-on?

Szombaton egész nap követjük az eseményeket: kora délután megmutatjuk, milyen feladatokat kaptak a negyedikes, a hatodikos és a nyolcadikos diákok, és beszámolunk az első véleményekről, tapasztalatokról. Utánajárunk annak is, mikor nézhetitek meg a kijavított dolgozatokat, mikor derül ki, hány pontot szereztetek, és hogyan folytatódik tovább a középiskolai felvételi. Vasárnap reggel már arról is részletes cikket olvashattok, mit gondolnak a tanárok az idei feladatsorokról.

Ma vizsgáztok? Írjátok meg tapasztalataitokat az [email protected], de akár a Facebookon is írhattok nekünk.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.