Január 22-én tartják a központi írásbeli felvételit a középiskolák. A Civil Közoktatási Platform szerint megint magukra maradtak a szülők és a diákok.
Évről-évre 50-60 ezer diák írja meg a központi írásbeli felvételit. Ez 5-600 iskolát és számos tanárt, iskolai dolgozót és önkéntes diákot érint, a vizsgára készülő negyedikesekről, hatodikosokról, nyolcadikodokról nem is beszélve - összegzi a hétvégi vizsgák forgatókönyvét a Civil Közoktatási Platform (CKP). Kiemelik, a tesztekre épülő középiskolai felvételi eljárás a szakirodalom szerint eleve rossz gyakorlat a több szempontból is kontraszelektív jellege és a fokozott stresszhelyzet miatt. Az írásbeli felvételi nagy terhet ró a diákokra mentálisan is - teszik hozzá.
Arról nem is beszélve, hogy a járvány az eleve súlyosan forráshiányos, működési zavarokkal terhelt iskolarendszert még nehezebb helyzetbe hozta, a meglévő társadalmi különbségeket elmélyítette, és tovább növelte az esélyegyenlőtlenséget. A szervezet úgy véli, "az oktatásirányítás a rendkívüli helyzetben ismét magukra hagyta a gyerekeket, a pedagógusokat és a szülőket".
Pótnap van, de kötelező maszkviselés nincs
A felvételire vonatkozó, járvánnyal kapcsolatos miniszteri határozat rendelkezik arról, hogy a rendes pótnap mellett további egy pótnapot biztosítanak a koronavírusos vagy karanténban lévő diákoknak. A megelőzésről azonban nem rendelkeznek, nincs központilag előírt kötelező maszkviselés és ingyenes tesztelés sem. Az idei felvételin érvényes szabályokról itt írtunk.
Éppen ezért a CKP arra kéri a szülőket, hogy aki teheti, tartsa otthon a gyerekét a felvételit megelőző napokban, ezzel is csökkentve a fertőzésveszélyt. Azt is kérik, hogy csak egészséges gyerekeket engedjenek el az írásbeli felvételire. Ha módjukban áll - sajnos nincs kötelező és díjmentes tesztelés -, teszteljék a gyerekeiket. Azt is nagyon fontosnak tartják, hogy
a felvételizők és minden résztvevő viseljen legalább FFP2-es maszkot.
Nincsenek jó helyzetben az iskolák
Az Eduline-hoz egyre több általános és középiskolából érkeznek olyan hírek, hogy a téli szünet utáni második héten megugrott az igazolt fertőzött diákok száma – sok helyen egyszerre több osztály volt kénytelen átállni digitális oktatásra. Számítani lehetett rá. Már december végén egyértelmű volt, hogy a koronavírus-járvány ötödik hulláma januárban elindul, ráadásul ezt már a jellemzően enyhébb tüneteket okozó, de az eddigi változatoknál sokkal gyorsabban terjedő omikron okozza majd. A diákok átoltottsága pedig nem elég nagy ahhoz, hogy az iskolákban ne terjedjen a vírus – az 5-18 évesek harmada egy, negyede pedig két oltást kapott eddig.
Van olyan budapesti gimnázium, ahol a következő két hétben csak online tanítanak majd, máshol több mint ötven diák és tanár tesztje lett pozitív a múlt héten. A januárra-februárra tervezett nyílt napok szinte mindenhol elmaradnak.