Egyre több iskolában rendelnek el rendkívüli szünetet vagy online oktatást, újra indul a "karanténmatek" Közoktatás
Csik Veronika

Egyre több iskolában rendelnek el rendkívüli szünetet vagy online oktatást, újra indul a "karanténmatek"

Egyre több iskolában kell rendkívüli szünetet vagy online oktatást elrendelni koronavírus-fertőzött diákok vagy tanárok miatt. A minisztérium szerint az iskolák alig egy százalékában kellett intézkedni.

Az iskolák egy százalékában, az óvodák két százalékában kellett intézkedni koronavírus-fertőzöttek miatt - ezt közölte néhány nappal ezelőtt az Indexszel az Emberi Erőforrások Minisztériuma, amely egy héttel korábban is hasonló adatokról számolt be, akkor azt írták, hogy az iskolák két százalékát érinti "tanügyi intézkedés". A tárca adatait nehezen lehet értelmezni, nem világos ugyanis, hogy csak az állami iskolákról vagy az összes oktatási intézményről van szó, regisztrálták-e például az egyházi, magán- vagy alapítványi iskolákban elrendelt rendkívüli szüneteket.

Az Eduline-hoz érkező információk szerint azonban egyre több helyen kerülnek egész osztályok karanténba - sok helyen online oktatást, máshol rendkívüli szüntet rendelnek el. Kazincbarcikán jelenleg is több óvodai csoport és iskolai osztály van karanténban, a Pollack Mihály Általános Iskola hatodik évfolyama digitális oktatásra tért át, a Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskolában pedig szigorodtak a belépési szabályok – sorolja a polgármester.

A tököli Weöres Sándor Általános Iskolában november 16-tól 19-ig az egyik elsős osztályban a "koronavírus megjelenésével kialakult veszélyhelyzet miatt" rendkívüli tanítási szünetet és karantént rendeltek el - írja honlapján az iskola. Az intézmény másodikos és ötödikes diákjai pedig a szintén november 16-tól tanulnak online, november 17-től pedig két hatodikos osztály is csatlakozott hozzájuk.

Digitális oktatásra tért át a Kiskanizsai Általános Iskola egyik osztálya is koronavírus-fertőzés miatt. A budapesti Kassa Utcai Általános Iskolában pedig jelenleg két osztály, a másodikosok és hatodikosok vannak karanténban. "Egy miskolci általános iskolában négy osztály a nyolcból" - írta egy olvasónk, egy másik Eduline-olvasó pedig azt jelezte, a győri Apor Vilmos Római Katolikus általános iskolában is vannak osztályok, amelyek nem járnak be az épületbe. Az igazgató az iskola honlapján közzé is tett egy felhívást, miszerint a karanténba került osztályok (1-6. évfolyam) tanulóinak napközis ellátását, ebédjét központilag lemondják a karantén végéig.

A diákok is változtatnának

A kormány az online oktatás szabályain nem, de a karanténra vonatkozó szabályokon szigorított: az iskoláknak tanévkezdéskor kiküldött intézkedési tervben még az állt, hogy bárki, aki megkapta a védőoltást vagy az elmúlt hat hónapban átesett a koronavírus-fertőzésen, nem minősül kontaktszemélynek ,és karanténkötelezettség sem vonatkozik rá. Most már az igazolt fertőzöttekre akkor is érvényes a tíznapos karantén, ha megkapták a védőoltást. Sok tanár, diák és szülő emellett visszaadná az iskolák kezébe a döntési jogot abban is, áttér-e az adott intézmény online oktatásra.

Azt szeretnénk, hogy az iskolák helyi szinten hozhassák meg a döntést arról, hogy milyen oktatási formát választanak

- írja az ADOM Diákmozgalom Facebook-oldalán, szerintük a leghatékonyabban a személyes találkozások visszaszorításával lehet lassítani a járvány terjedését. Éppen ezért a petícióban azt kérik, legyen lehetőség újra online oktatni. Egy világjárvány közepén érdemes lenne lazítani a hiányzás szabályain is - teszik hozzá. Azt javasolják, hogy a betegség miatti hiányzás legyen automatikusan igazolt hiányzás, ha a szülő is megerősíti gyermeke rosszullétét. Szerintük ugyanis azt egy szülő is meg tudja állapítani, ha beteg a gyermeke, az igazolások miatt ne érje plusz terhelés a háziorvosokat.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.