Sok a hiányzó az iskolákban, egyre több helyen teszik kötelezővé a maszkviselést Közoktatás
Szabó Fruzsina

Sok a hiányzó az iskolákban, egyre több helyen teszik kötelezővé a maszkviselést

Az elmúlt két hétben több budapesti és vidéki iskola szigorított járványügyi szabályain, és tette kötelezővé a maszkviselést a folyosókon, a mosdókban és a menzán – tudta meg az Eduline. Van, ahol nemcsak a koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt döntöttek így, hanem mert egyre több a felső légúti tünetek miatt hiányzó diák.

„Kérjük, hogy mindenki vegye nagyon komolyan a maszkviselést. Betegen senki nem jöjjön iskolába, a legenyhébb tünetek esetén is legyünk elővigyázatosak”

ezt a felhívást tette közzé oldalán a múlt héten a VI. kerületi Vörösmarty Mihály Általános Iskola, ahol szeptember 21-e óta a közösségi terekben újra kötelező maszkot viselni, a diákoknak és a dolgozóknak az épületbe lépéskor pedig továbbra is fertőtleníteniük kell a kezüket. Szeptember közepén a szintén Vörösmartyról elnevezett, de XVIII. kerületben lévő ének-zenei általános iskolában és gimnáziumban is szigorítottak a járványügyi szabályokon, a Hang azt írta, a szülőket arról tájékoztatták, hogy az épület közösségi tereiben, így az aulában, a folyosókon és a mosdókban kötelező, a tantermekben pedig „erősen ajánlott” felvenni a maszkot.

A pécsi Koch Valéria Iskolaközpontban szeptember közepén döntöttek arról, hogy az 1-12. évfolyamosoknak és a dolgozóknak maszkot kell viselniük – egyelőre azonban csak a menzán és az iskolai büfénél. A kecskeméti Ménteleki Általános Iskolában szeptember 20-tól rendelte el az igazgató a bejáratnál a kötelező kézfertőtlenítést, a közösségi terekben, a folyosókon, a mosdókban a védőmaszk használatát. „Az intézmény területére idegennek belépni csak a kötelező kézfertőtlenítés után, védőmaszk használatával az elkülönítőig lehet” – hívják fel a figyelmet az iskola oldalán.

Nem csupán ezekben az iskolákban tették kötelezővé a maszkviselést az elmúlt egy-két hétben. Az Eduline korábban arról számolt be, hogy számos középiskolában a minisztériumi javaslatnál jóval szigorúbb járványügyi előírásokkal indították a tanévet, azóta pedig még több intézmény döntött úgy, hogy változtatnak az iskolai szabályokon. Az új fertőzöttek napi száma ugyanis lassan, de biztosan emelkedik, a buszokon, villamosokon és üzletekben pedig láthatóan egyre többen viselnek maszkot. Koronavírus-fertőzés miatt eddig egyébként három vagy négy iskolát zártak be, legalábbis ennyiről tud a Pedagógusok Szakszervezete, amelynek alelnöke szerdán az Infostartnak azt mondta, további tíz-tizenöt intézményben egy-egy osztálynál rendeltek el digitális oktatást.

Egyre több a hiányzó, kötelezővé tették a maszkot

Több iskolában nemcsak a koronavírus-járvány miatt tették kötelezővé a maszkot, hanem a felső légúti tünetek miatt hiányzó diákok emelkedő száma miatt is. Gyermekorvosok már két héttel ezelőtt arról számoltak be, hogy az egész országban megugrott a közönséges vírusfertőzések száma, szeptember közepén a Debreceni Egyetem is arra hivatkozva írta elő a maszkviselést, hogy a Covid-19 járvány mellett egyre jobban terjednek az adenovírus, a parainfluenza és a rhinovírus okozta megbetegedések.

„A hűvösebb idő beállta és a felső légúti megbetegedések számának az iskolában is tapasztalható növekedése, valamint a COVID országos fertőzési adatainak emelkedése miatt – a fertőzésveszély kockázatának és a betegségek terjedésének lassítása érdekében holnaptól kezdve a következő egészségügyi intézkedést rendelem el: a belépéskor, a közösségi tereken (folyosó, mosdók, öltözők) az orrot és szájat eltakaró maszkot kötelező viselni! A tanórákon a lehető legnagyobb távolságot kell tartani egymástól, és ha a pedagógus – miután mérlegelte a kockázatokat – utasítást ad erre, a tanulók kötelesek a maszkot felvenni” – olvasható például a kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium szeptember 22-i tájékoztatójában. Az épületben minden szünetben kötelező szellőztetni, a diákokat pedig arra kérik, hogy aki betegnek érzi magát, maradjon otthon, vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával, és csak akkor térjen vissza az iskolába, ha az orvos erre engedélyt adott.

A budapesti Diadal úti Általános Iskolában szeptember 20-a óta kötelező maszkot használni a közösségi terekben, az intézmény vezetői a szigorítást azzal indokolják az intézmény oldalán, hogy „az őszi időszakban a felső légúti fertőzések megakadályozására is alkalmas lehet az iskolai közösségi terekben hordott maszk, ráadásul nem felejtkezhetünk meg a lassan, de emelkedő covidos fertőzési esetszámokról”.

Belépés: csak védettségi igazolvánnyal

A Pécsi Tudományegyetem Kelemen Endre Egészségügyi Technikumában és Szakképző Iskolájában két hete kell maszkot viselni a pécsi egyetem egyébként az elsők között tette kötelezővé a maszkviselést szeptember közepén. A szekszárdi technikum épületébe emellett a diákokon és a dolgozókon kívül csak olyanok léphetnek be, akik bemutatják védettségi igazolványukat.

Ez egyébként nem egyedi szabály, több általános iskolában már a tanévnyitón is csak azok a szülők vehettek részt, akik már beoltatták magukat koronavírus ellen, míg néhány gimnázium a nyílt nap szabályain szigorított, és csak védettségi igazolvánnyal rendelkező szülőket és nyolcadikosokat engednek be az épületbe, a többiek online kapcsolódhatnak be a tájékoztatókba.

A középiskolai nyílt napok egyébként évről évre több tízezer diákot és legalább ugyanennyi szülőt mozgatnak meg – tavaly több mint 90 ezer nyolcadikos, hétezer hatodikos és ötezer negyedikes felvételizett –, az intézmények egy része ezért Covid-biztos megoldásokkal kísérletezik. A legtöbb helyen idén előzetesen, online kell jelentkezni a tájékoztatókra – így az intézmények előre tudnak kalkulálni a létszámmal, és ha kell, több teremben tudják „szétosztani” a szülőket és a diákokat. Van, ahol a szülők nem, csak a nyolcadikos diákok nézhetik meg a bemutatóórákat, máshol idén is online vagy hibrid tájékoztatókat tartanak a továbbtanulás előtt állóknak.