"Nagy meglepetés nem érhette a felvételizőket a magyarfeladatok láttán" Közoktatás
Csik Veronika

"Nagy meglepetés nem érhette a felvételizőket a magyarfeladatok láttán"

Szombaton írták a középiskolába felvételiző diákok a központi írásbeli vizsgákat. A járvány miatt rendhagyó szabályokkal, azonban hagyományos feladatsorokkal találkozhattak a felvételizők. A szaktanár szerint a korábbi évek feladatsoraihoz hasonló kérdéseket kaptak az idén felvételizők is.

A tanulók magyar nyelvből és matematikából is vizsgáznak gimnáziumokban és azokban az intézményekben, ahol előírták a központi felvételit. Mindkét feladatsorra 45-45 perc állt a diákok rendelkezésére, tárgyanként tíz-tíz feladattal. Matematikából és magyar nyelvből külön-külön 50 pontot szerezhetnek a vizsgán.

Az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint

nagy meglepetés nem érhette azokat, akik ma írták a középiskolai felvételit". 

Magyarból ugyanis a korábbi évek tendenciáját követik a feladatlapok és a kérdések is, így vélhetően a pontszámok is hasonlóan alakulnak majd, mint az elmúlt években - mondta Schiller Mariann, a Magyartanárok Egyesületének választmányi tagja. 

A magyartanár a hat- és nyolcosztályos felvételizők feladatlapjaival kapcsolatban kiemelte, nagyon jó szövegeket kaptak a diákok a szövegértési részben. Ezzel szemben a fogalmazás kérdéseit annyira nem tartotta ötletesnek, mivel azonban a diákok erre készülnek a legtöbbet, ezek sem okozhattak különösebb gondot a vizsgázóknak. A feladatok pontozásával kapcsolatban szomorúnak tartja, hogy azok a részkérdések, amelyek valóban a felvételizők tudását mérik - például a szövegértési részben -, sokkal kevesebb pontot érnek, mint például a j és ly szabályával kapcsolatos kérdések. 

A járványhelyzettel kapcsolatban Schiller Mariann azt mondta, nem nevezhetőek a mostani feladatok sem nehezebbnek sem könnyebbnek a korábbiaknál. "Mivel mindenki ugyanazon a nehezített pályán játszott, így a feladatsorok megoldásában sem valószínű, hogy nagyobb buktatókba ütköztek volna a diákok azért, mert márciustól pár hónapig otthonról tanultak." 

Hogy megy a magyar?

A magyar feladatsorok eredményei minden évben jóval a matek átlageredményei felett vannak. 2020-ban a nyolcadikosok felvételijében az átalageredmény 26,8 pont volt, egy évvel korábban kereken 30, 2018-ban 32,9; 2017-ben pedig 31,2 pont volt az átlag magyarból. A kisebbek (azaz a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba felvételizők) eredményei is hasonlóan alakulnak. Tavaly a hatosztályos felvételizői 29,1 pontot szereztek átlagban, a legkisebbek pedig 32,7-et.

Mennyi az átlag?

Az elmúlt 10 év adatai alapján voltak jobb és rosszabb évek is. Míg például 2010-ben magyarból 35,5, matekból pedig 16,5 volt az átlagpontszám, addig tavaly a magyarfeladatsorra átlagban 26,8 a matekra pedig 22,7 pontot kaptak a  nyolcadikos felvételizők. Összességében a pontszámok mind a két feladatsort figyelembe véve kiegyensúlyozottnak mondhatóak, ugyanis az utóbbi négy évben átlagosan mindig 50 pont (tavaly és 2019-ben 49,5; 2018-ban 51,2; 2017-ben pedig 51,7) körül alakult a végleges pontszám.

A pótnapok mindig gyengébbek, legalábbis a statisztikák szerint. Tavaly alig 300-an vizsgáztak a pótvizsgán, az eredményeik azonban magyarból és matekból is gyengébbek lettek, mint az első napon vizsgázóké. Míg az első vizsganapon 26,8 volt a magyar, 22,7 volt a matek átlagpontszáma, addig a pótnapon 22,1 volt a magyar és 18,5 volt a matematika átlagpontszáma. Idén a hagyományos egy pót időpont mellett, egy második időpontban is vizsgázhatnak majd azok, akik az első vizsganapon nem tudták megírni a felvételit.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.