2012 szeptemberétől az ország összes általános iskolájában kötelező lesz a mindennapos tornaóra - az már most biztos, hogy az alsó tagozaton heti három délelőtti és két délutáni edzést tartanak majd. Mi a helyzet külföldön?
A kanadai általános iskolákban 2005 óta minden hétköznap tartanak tornaórát, legalább húszperceset - a szakértők szerint legalább ennyi mozgás kell ahhoz, hogy a hat-tizennégy éves gyerekek egészségesen fejlődjenek, és jobban teljesítsenek más tanórákon.
Az Egyesült Államokban ehhez hasonló általános oktatási rendeletet még nem adtak ki, pedig a gyerekkori elhízás komoly gondot okoz, több civil szervezet dolgozott ki programokat annak érdekében, hogy a diákok egészségesebben táplálkozzanak, és többet mozogjanak.
Az Illinois állambeli Danville általános iskolájában ma már minden nap van testnevelés, a foglalkozásokat az osztályfőnökök tartják - ezzel az intézmény a kivételek közé tartozik, az egyesült államokbeli általános iskolák négy, míg a középiskolák mindössze két százalékában van mindennapos testnevelésóra. Sőt, az iskolák huszonkét százalékában egyáltalán nem sportolnak a tanulók.
Ausztráliában nemrég indítottak országos programot, amely hasonlít az új tanévben itthon is bevezetett programhoz: az általános iskolások minden délután három és fél hat között vehetnek részt különböző edzéseken. Japánban szintén nincs mindennapos tornaóra, bár az iskolákban arra ösztönzik a diákokat, hogy legalább egy sportágat válasszanak maguknak, így a tanulók többsége éveken keresztül tagja valamilyen sportklubnak.
A 2012/2013-as tanévtől heti három délelőtti és két délutáni testnevelésórát tartanak majd a négy alsó osztályban, míg a felső tagozaton az első évben még csak az ötödikeseknél vezetnék be a mindennapos testnevelést. Ebben a tanévben az 1-4. évfolyamon tanulók számára - azokon a napokon, amikor délelőtti órarendjükben a testnevelésóra nem szerepel - délutánonként szervezik meg a tornaórát. A mindennapos testnevelés bevezetéséről szóló összefoglalónkat itt olvashatod el. |
eduline