1938 és 1974 között brit bevándorló gyerekeket tartottak rabszolgaként egy ausztrál iskolában, ahol fizikálisan és szexuálisan bántalmazták őket. Az intézmény egykori tanulói közül harminckilencen most fordultak bírósághoz.
A New South Wales-i Fairbridge iskolában évtizedeken keresztül bevándorló gyerekek százainak kellett elviselnie a durva bánásmódot. Sérelmeikre az Oranges and Sunshine című film hívta fel a figyelmet: a történet szerint egy Margaret Humphreys nevű gondozónő beszélt először az ausztrál botrányról. A brit gyerekeket elszakították családjuktól, és elvitték a világ másik felére, hogy rabszolgaként dolgoztassák őket. Kegyetlenül bántak velük, sokan közülük meg is haltak – mindeközben szüleik azt hitték, gyermekeiknek szebb élete van Ausztráliában - írja a Daily Mail.
Hatvankilencen fordultak most bírósághoz az iskola egykori tanulói közül; ez az első per az ausztrál kormány ellen a bevándorló gyerekek ügyében. A sértettek azt követelik, hogy az iskolát vezető Fairbridge Alapítvány, valamint a New South Wales-i és a szövetségi kormányok ismerjék el a kegyetlenkedést, amely évtizedeken keresztül zajlott az iskolában.
Az ügyet a sydney-i legfelsőbb bíróságon tárgyalják, ahol arra számítanak, hogy még többen jelentkeznek: a 36 év alatt ugyanis összesen kilencszáz brit gyerek lakott a Fairbridge Farm iskolában. A sértettek állítása szerint a hatóságok egyáltalán nem vettek tudomást a sokévi kegyetlenkedésről. „Sokan szenvedtek az embertelen bánásmódtól, életek mentek tönkre az iskolában történtek miatt. Ma elkezdtünk harcolni az igazságért” – jelentette ki Ken Fowle ügyvéd a tárgyalás első napján.
„Mind az érintett kormányok, mind az alapítvány jogszabályt sértett, amikor nem vigyázott a gyerekekre, akik sebezhetőek és védtelenek voltak” – mondta Peter Semmler ügyvéd. „Sok gyereket fizikailag és szexuálisan is bántalmaztak. Nekik egész életükben testi és lelki sérülésekkel kell élniük” – tett hozzá.
Semmler szerint az intézményben dolgozóknak nem volt megfelelő képzettsége, és a hatósági, valamint az egészségügyi ellenőrzések is kívánnivalót hagytak maguk után. Az ügyvéd olyan vizsgálati eredményeket hozott nyilvánosságra a tárgyaláson, amelyek bizonyíthatják a kegyetlenkedéseket. Állítása szerint az iskolában hokiütővel bántalmazták a gyerekeket, egy fiú például olyan sérüléseket szenvedett, hogy végleg elvesztette a látását.
A tárgyalást pénteken folytatják, akkor várhatóan ítélet is születik az ügyben. Közben mind a brit, mind az ausztrál kormány bocsánatot kért a kegyetlenkedések miatt; a Fairbridge Alapítvány azonban egyelőre nem csatlakozott hozzájuk.
eduline