Több iskolát egyházi fenntartásba adnának Kazincbarcikán Közoktatás
Eduline

Több iskolát egyházi fenntartásba adnának Kazincbarcikán

Körvonalazódik három oktatási intézmény sorsa az észak-borsodi Kazincbarcikán, ahol tantestületi értekezleteket tartottak, hogy a városvezetés információkat adjon az érintetteknek az egyházi fenntartásba történő átadás kapcsán.

Hány település adná át iskoláit valamelyik egyháznak, és miért döntenek így a szorult helyzetbe került önkormányzatok? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
A kazincbarcikai önkormányzat képviselőtestülete még februári ülésén döntött arról, hogy a Kikelet Közi Tagóvoda és a Herman Ottó Tagiskola épülete kikerül a nevelési-oktatási rendszerből, emellett azt is bejelentették, hogy több egyház részéről is érdeklődés mutatkozik arra, hogy ezeket az intézményeket továbbműködtessék, sőt  még a városi fenntartású Ságvári Endre Gimnázium esetében is felmerült ennek lehetősége - idézte fel az előzményeket Göndör Judit, az önkormányzat szóvivője szombaton.

Hozzátette: a témában több szinten és több helyen is részletes egyeztetésekre került sor. Fórumot hívtak össze szülőknek, intézményvezetőknek és pedagógusoknak, valamint a képviselők is tájékoztatást kaptak a testület rendkívüli ülésén.

Óvodát és iskolát is átvennének az egyházak

Klimon István, a település alpolgármestere (MSZP) kifejtette: a Tiszáninneni Református Egyházkerület részéről már tavaly megfogalmazódott az igény óvoda és általános iskola működtetésére. Lehetőség azonban csak az idén adódik erre, miután szándékukat írásban is jelezték az önkormányzatnak, és biztossá vált, hogy az önkormányzat is strukturális átalakításra kényszerül.

Kitért arra, hogy a református egyház az oktatást a Herman Ottó Tagiskola épületében 2011. szeptember 1-jén szeretné beindítani az 1-4. évfolyamon felmenő rendszerben, az érdeklődéstől függően évfolyamonként egy vagy két osztályban, a felső tagozatot pedig évről évre töltenék fel diákokkal. A Kikelet Közi Tagóvodát a Görög Katolikus Apostoli Exarchátus is kérte átvételre idén február 14-én kelt levelében, eszerint ők az óvodai nevelést 2011. szeptember 1-jén indítanák az érintett nevelési intézményben - ismertette Klimon István.

Arról is beszámolt, hogy a római katolikus egyház (Egri Főegyházmegye) az óvoda, az általános iskola és a Ságvári Endre Gimnázium iránt is érdeklődést mutatott. Emellett a településen már jelenlévő szalézi rend képviselői is jelezték a városvezetésnél fenntartói igényüket a gimnáziumra vonatkozóan.  

Mivel a szalézi rend a katolikus egyház égisze alatt működik, ezért az Egri Főegyházmegye a szalézi rend javára visszalépett a kazincbarcikai nevelési-oktatási intézmények átvételétől - tette hozzá Klimon István.

Tájékoztatása szerint hoztak még egy fontos döntést a gimnáziummal kapcsolatban. Mivel a közoktatási törvény értelmében Kazincbarcika önkormányzata középfokú oktatási intézményt nem adhat át más fenntartónak - erről csak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat határozhat -, így a képviselőtestület egyhangú döntéssel a Ságvári Endre Gimnázium megyei fenntartásba átadásáról hozott határozatot.

A tantestületi értekezleteken a témával kapcsolatban tájékoztatást kaptak az érintettek és véleményüket, esetleges aggályaikat is elmondhatták. A kötetlen beszélgetés során az alpolgármester megerősítette: a korábban felvetődött egyiskolás modell (egy fő intézmény és több tagintézmény közös működése) jövő tanévi bevezetését - az érintettek kérésének megfelelően - a képviselőtestület levetette napirendjéről, így a következő tanév a jelenleg is működő struktúrában kezdődik meg Kazincbarcikán.

MTI