Kisbolygót neveztek el a magyar diákokról Közoktatás
Eduline

Kisbolygót neveztek el a magyar diákokról

Az ifjú feltalálókat és tudósjelölteket keressük mottóval hirdette meg huszadik alkalommal a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal és a Duna Televízióval közösen az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt.

 A verseny fővédnöke Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár. A megmérettetés szerdai beharangozó sajtótájékoztatóján Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, a verseny zsűrijének elnökhelyettese arra mutatott rá, hogy "éles szemmel" akár diákként is olyan dolgokat lehet észrevenni, amelyek tudományos felfedezés alapját képezhetik. "Ez a fajta szellemi attitűd, az intellektuális felfedezés szenvedélye teszi társadalmilag megélt sikertörténetté a versenyt. Ebben látom a fő szerepét" - mondta.
   
Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke a 20., jubileumi verseny kapcsán a megmérettetés történetét ismertette. Mint elmondta, a MISZ 1990-ben alakult, egy évvel később pedig európai mintára megrendezte a versenyt, amelyben "a résztvevőknek kellett felvetniük a megoldandó problémát, s megtalálni arra a választ". Magyarország Kelet-Közép-Európából elsőként csatlakozott az EU versenysorozatához, mivel azonban nem volt uniós tagország, az első években a magyar fiatalok csupán meghívottként vehettel részt a megmérettetésben és nem részesülhettek díjazásban. A magyar diákok kitűnő eredményeire tekintettel 1995-től az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny teljes jogú tagja lett az európai versenysorozatnak.
   
Az azóta eltelt 15 évben Magyarország a helyezések számát tekintve Németország után, Lengyelországgal megosztva a II-III. helyet foglalja el. 2001 óta minden évben egy-egy tehetséges magyar fiatal részt vehet az egyhetes Stockholmi Nemzetközi Ifjúsági Tudományos Szemináriumon, valamint a Nobel-díj átadási ünnepségén. Ez óriási eredmény, hiszen világszerte mindössze 24 fiatal kap meghívást - mutatott rá Pakucs János, hozzátéve, hogy "2010 a siker éve".
   
A tavalyi verseny győztesei közül Sugár Krisztina és Simon Dávid 2010-ben a tudományos versenyek "olimpiájának" számító INTEL ISEF-en (Intel International Science and Engineering Fair) az Egyesült Államokban II. helyezést értek el, s tiszteletükre egy-egy Föld-közeli kisbolygót neveztek el. Korábban ez az elismerés még két másik ifjú magyar tudósjelöltnek jutott. "Összesen 27 olyan magyar van, akinek nevét egy-egy kisbolygó viseli" - mondta Pakucs.
   
Horváth Dávid és Balassi Márton révén idén magyar győzelem született a fiatal tudósok 22. uniós versenyén Lisszabonban. Magyarország részéről Balassi Márton utazhat Stockholmba a Nobel-díj átadási ünnepségére.
   
A 20. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny kiírása szerint egyénileg vagy kétfős csapatba szerveződve pályázhat minden fiatal,aki 1990. október 1. és 1997. augusztus 31. között született. Pályázhatnak határon túliak is, de az európai döntőben csak azok vehetnek részt, akik magyarországi iskolákba járnak.
   
A megoldandó feladat vázlatát legkésőbb 2011. január 7-én kell benyújtani, az 1. fordulóban elfogadott pályázatok tudományosan megalapozott, részletes kidolgozását, illetve a fejlesztés eredményeit 2011. május 4-ig kell beküldeni. A verseny 1-3. helyezettjei a felsőoktatási intézmények döntése alapján 25 többletpontot kaphatnak a felvételi eljárás folyamán. Részletesen a felhívás a www.innovacio.hu címen olvasható.

 MTI

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.