Mennyibe kerül az iskolabál a szülőnek? Közoktatás
Eduline

Mennyibe kerül az iskolabál a szülőnek?

A klasszikus amerikai prom, vagyis a középiskolai évek lezárását ünneplő/sirató iskolabál már Európában is hódít, Angliában például már majdnem minden iskolában tartanak ilyen bulikat és néhány éve már Magyarországon is próbálkoznak hasonlóval. Retteghetnek a szülők, a hagyományos szalagavatónál ugyanis jóval drágább dologról van szó.

Az angol Sunday Times Style magazinja most riportot közölt a bál angol „mutációjáról”, amelyben egy 500 diákot és szüleiket érintő közvélemény kutatás eredményét is ismertetik. Ebből az derül ki, hogy az angol végzősök pontosan olyan mániákusan készülnek erre az estére mint az amerikai társaik, bár van néhány alapvető különbség a lebonyolítás körül.

A szigetországban megrendezett Prom bálok körül kevesebb a "dráma és a romantika" mint az amerikai verziónál, itt inkább a hajnalig tartó bulizásra és a körítésre, vagyis a ruhákra és egyéb külsőségekre helyezik a hangsúlyt. Ez utóbbi a felmérés szerint legalább 500 fonttal (körülbeül 165 ezer forinttal) terheli meg egy átlagos család kasszáját. Az összeg nagyobbik részét maga a ruha és a limuzinbérlés teszi ki (nem tévedés, csak ezzel lehet a buliba megérkezni), a válaszadók ezekre nagyjából 70 illetve 50 ezer forintnak megfelelő összeget költenek.

Ehhez jönnek hozzá a kisebb tételek, amik főleg a lányos szülőket érintik, úgy mint a fodrász, a sminkes, az önbarnító szalonok jegyei és a többi. Amerikában persze már külön iparág állt rá a pre-prom igények kiszolgálására, és a báli szezont megelőző időszakban a a nagyobb márkák mindegyike bemutatja a saját prom-kollekcióját.

A nyomás óriási a szülőkön, mert ma már a bál nem választható opció, hanem kihagyhatatlan esemény, amin a gyereknek muszáj részt vennie. Ráadásul a Style riportja szerint az angol végzősök előszeretettel öltöznek celebeknek ezeken az estéken, így megszokott látvány a sok ál Beckham-pár a bálon. A baj csak az, hogy a lányok között már olyan szintű verseny van a tekintetben, hogy ki-kivel-mivel és hogyan érkezett a bálra, ami már a szórakozás rovására megy.

Különösen megdöbbentő -főleg az angol fiatalok szokásit ismerve- hogy ezen az estén még az alkohol is alig fogy a lányok között, mivel nem akarják kockáztatni a több napos szívós munkával és tervezgetéssel összehozott ruhájukat és sminkjüket. Ezt a fajta viselkedést a Stye azzal magyarázza, hogy valószínűleg ez az első (és talán utolsó) olyan alkalon, hogy ilyen ruhákban és körítéssel mulathatnak végig egy éjszakát.

 


Kriszitna O'brien

London