Hogyan készülj fel egy éjszaka alatt a történelem érettségire? Közoktatás
Eduline

Hogyan készülj fel egy éjszaka alatt a történelem érettségire?

Múltunk: tele tényekkel, dátumokkal, eseményekkel – hogyan lehet mindezt megjegyezni? Adunk néhány tippet, hogyan készítsd fel magad a szerdai megmérettetésre!

Amennyiben nem tanultál az elmúlt 4 évben, vagy legalább az utóbbi hat hónapban, nehéz feladat előtt állsz, hiszen képtelenség mindent megtanulni egy éjszaka alatt. Ezzel a módszerrel talán mentheted még, ami menthető - emellett azok is kipróbálhatják, akik szeretnék alaposabban elmélyíteni, rendszerezni tudásukat.

 

1. Vedd elő a tételeket, és mindegyikhez tanulj meg öt fontos dátumot, eseményt, vagy adatot – ez a minimum. Próbáld meg vizuálisan megközelíteni a témát. Sok ember jobban emlékszik egy képre, mint számokra.

 

2. Minden tételhez készíts egy időrendet, pontosan milyen sorrendben követték egymást, illetve abban az időintervallumban párhuzamosan milyen események zajlottak a világban.

 

3. Ezeket alaposan nézd át, több alkalommal is, de ne magold, fontos, hogy a sorrendiség logikára épüljön, értsd meg, mi, miért történt. Az elvont dolgokhoz is társíts képet, az elkészített időrendi sorrendedre úgy tekints, mint egy kisfilmre. Ez a sok vizuális elem segíteni fog a memorizálásban.

 

4. Amint megvagy az összes tétellel, pihenj egyet, majd vegyél elő egy üres lapot, és írd le, amit megtanultál. Ezt követően vesd össze a jegyzeteiddel, így kiderülhet számodra, hol vannak még hiányosságaid. Ezeket újra nézd át.

 

5. Tedd ezt mindaddig, amíg nem sikerül hibátlanul visszaadnod azt, amit megtanultál.

térképek

 

6. Készíts listát az időrendbe tett eseményekhez tartozó kulcsemberekről. Mindazonáltal, a történelem több mint nevek és dátumok halmaza: fordíts külön figyelmet a nagyobb irányzatokra, folyamatokra. Tegyél fel magadnak olyan kérdéseket, amik az érettségin várhatók (ebben a történelem tanárod segíthet), és válaszold meg.

 

7. Tekints rá úgy, mint egy nagy egészre. Gondold át, hogy X időben miért volt fontos Y esemény. Miért kell megtanulnod, milyen hatása volt a további eseményekre.

 

8. Gondold át az egészet a változás jegyében. Mi volt alapjaiban más A időben, milyen események következtek be B időpontig, és mi változott?

 

9. Nézd át a történelem nagy átmeneteit és korszakait. Például, milyen nagy különbségek voltak az ipari forradalom előtti, és utáni időszakok között. Sosem árt, ha megtanulod az ősművészettől vagy az antikvitástól kezdve milyen korszakokon (román stílus, gótika, reneszánsz, barokk, klasszicizmus, romantika) haladt át a történelem, egészen a 19. századi stílusáramlatokig, és a 20. századi irányzatokig.

 
10. Ha nem is az éjszaka folyamán, de érdemes csoportos tanulást szervezni osztálytársakkal. Együtt dolgozva könnyebben meg lehet érteni az anyagot, emellett akkor tanulsz meg valamit igazán, mialatt valakinek elmagyarázod.

 

11. Miután mindezzel megvagy, érdemes másnap reggel egyszer átnézned az egészet újra. Emellett érdemes tájékozódnod a memóriafokozó, illetve tanulási módszerekről, technikákról.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.