2009. április. 06. 21:50 Eduline Utolsó frissítés: 2009. április. 06. 21:52 Közoktatás

A vörösbor segít gondolkodni

A vörösbor fogyasztása hatékony lehet a gondolkodásra – állítja a szeszesitallal kapcsolatos tanulmánysorozat legfrissebb kutatása.

Sokan szeretnék, ha szellemi frissességük mindig száz százalékon állna, közeledve az érettségihez, a vizsgaidőszakhoz, vagy az államvizsgához pedig kifejezetten jól jönne egy kis extra teljesítmény. A hagyományos megoldások - szőlőcukor és koffein – sorát most egy újabb, vörös színű szerrel tovább bővíthetjük. A szakértők ugyanis úgy vélik, hogy a resveratrol, mely megtalálható a vörösborban, málnában, fekete és vörösáfonyában, fokozza az agy vérellátását, ezáltal segíti a gondolkodást.

 

A kísérletek során a férfiak és a nők egyaránt jobban teljesítettek a fejszámolási teszteken miután resveratrolt kaptak. A szert általánosságban is számos egészségügyi előnnyel hozzák kapcsolatba, ilyen a zsírégetés vagy a szívbaj kockázatának csökkentése. A Northumbria Egyetem kutatóinak eredményei pedig azt mutatták, hogy a resveratrolt kapó kutatási alanyok szinte minden vizsgán jobb eredményeket értek el társakhoz képest – írta a Daily Mail.

 

Tavaly a kutatók már beszámoltak egy, a resveratrolon alapuló gyógyszerről, mely révén temérdek mennyiségű egészségtelen étel fogyasztható súlytöbblet keletkezése nélkül. A mesterséges gyógyszer, az SRT1720, rászedi ugyanis a szervezetet, így testünk zsírégetésbe kezd, hogy túlélje az ínséges időszakot. Mindemellett a rendszeres testmozgás minden előnyét is produkálja különösebb izommunka végzése nélkül is, ráadásul még a cukorbetegség kialakulását is megelőzheti. Más kutatások szerint gátolja az öregedést, és az Alzheimer kór kialakulását is. Napi fél pohár fogyasztásával pedig elkerülhetjük, hogy a szívbaj végezzen velünk.

 

A fehérbor azonban nem rendelkezik ezekkel az áldásos hatásokkal, ugyanis hiányzik belőle a vörös színt adó antioxidáns. Mindazonáltal, mint minden alkoholtartalmú ital, így a vörös és fehérborok is kapcsolatba hozhatók a mellrák magasabb kockázatával.

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.