2009. március. 10. 14:37 Eduline Utolsó frissítés: 2009. március. 10. 14:44 Közoktatás

A diákszervezetek sem kifogásolják az állami fenntartású iskolák javaslatát

Állami fenntartású iskolák: igen a diákszervezetek részéről is.

Tovább folytatódott az állami fenntartású iskolákról szóló javaslat szakmai egyeztetése, melynek keretében az oktatási és kulturális miniszter legutóbb a diákszervezetekkel tárgyalt. Ennek eredményeként az Országos Diákjogi Tanács és a Diákközéletért Alapítvány támogatja Hiller István javaslatát, és a további munkában is aktívan részt kívánnak venni – olvasható a tárca honlapján.
 
Az állami fenntartású iskolák létrehozásának célja az esélykülönbségek csökkentése és a szegregáció megszűntetése. A közoktatási intézmények a jelenlegi fenntartók kezdeményezésére, önkéntes alapon, az állammal való tárgyalások útján kerülhetnek állami fenntartásba. Az állami fenntartású intézmények az alapnormatíván felül állami kiegészítő normatívát kapnak, amelyet az állam, mint iskolafenntartó az esélykülönbségek csökkentésére és a minőségi oktatás biztosítására fordít. Az állami fenntartású intézményekben egységes kerettanterv és pedagógiai rendszer garantálja az átjárhatóságot és a minőségi oktatást. Ugyanakkor helyi szinten a pedagógusközösség tanszabadságát megtartva alakíthatja ki a tantervet.
 
Hiller István március 3-án a közoktatási szakszervezetekkel kezdte meg az egyeztetési folyamatot. A kezdeményezéssel a szakszervezetek döntő többsége - a Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, a Kollégiumi Szakmai és Érdekvédelmi Szövetség, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete - egyetértett, a javaslatot támogatásáról biztosította. Március 4-én a miniszter az Országos Szülői Érdekképviseleti Tanács tagszervezeteivel tárgyalt, akik szintén üdvözölték a kezdeményezést, és jelezték, hogy a részletek kidolgozásában is örömmel részt vesznek.
 
A szakmai egyeztetés-sorozat következő állomásán, március 13-án Hiller István az önkormányzati szövetségeket fogadja. Március 24-én a Közoktatás-politikai Tanács tűzi napirendjére a javaslatot. A következő hetek szakmai egyeztetéseit követően az oktatási és kulturális miniszter a parlamenti ellenzéki pártokkal is tárgyalásokat kezdeményez.
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.