A földrajz, mint választható érettségi tantárgy írásbeli és szóbeli megmérettetésből áll. A középszintű földrajz írásbeli érettségi május 14-én délután 2-kor kezdődik. Szóban június második felében bizonyíthatjuk felkészültségünket. A földrajz érettségi gyakran készségeket, illetve logikus gondolkodást igényel. Persze elkerülhetetlen egy bizonyos szintű elméleti háttértudás e tantárgyból a sikeres vizsga érdekében.
ÍRÁSBELI
A középszintű földrajz érettségin 100 pontos feladatsor várja az érettségizőket, két feladatrészre osztva.
Az első feladatsor 25 pontot ér, rendszerint 3 feladatból áll, amely topográfiai ismereteket kér számon. Az első feladatsornál atlasz nem használható. Megoldására 20 perc áll rendelkezésre.
A második. feladatsor 75 pontot ér, 100 perc alatt kell megoldani, és körülbelül 10 feladatból áll: természetföldrajzi, társadalomföldrajzi és gazdaságföldrajzi ismereteket kér számon. Atlasz használható, illetve számológép, körző vonalzó. Ezeket ne felejtsük otthon!
A következő feladattípusokra kell számítani a második részben:
- számításos feladat
- ábraelemzés
- diagramm-elemzés
- táblázat elemzése
- elméleti fogalmak
- logikai összefüggések
- forráselemzés
Nincs benne esszékérdés, mint pl. a történelem érettségin, hanem aláhúzás, bekarikázás, igaz-hamis állítások eldöntése, maximum kétmondatos válaszok.
A felkészülés során elsősorban a feladattípusokkal érdemes megismerkedni, és gyakran kell használni az atlaszt. Az érettségin ez az egyik legnagyobb segítség, gyakran benne vannak a válaszok.
SZÓBELI
Június második felére kell felkészülni rá, mikor véget ér a szorgalmi időszak a 9-11 évfolyamnak,
Minimum 20 „A” és 20 „B” tételt kérnek számon, melyeket az iskolákban tanító földrajz szakos tanárok állítanak össze saját tanulóik számára. Az „A” tételek természetföldrajzi ismereteket kérnek számon, ezek a kilencedikes tankönyvekben találhatók meg. Néhány „A” tétel a kontinensek (pl Ázsia) illetve Magyarország természetföldrajzával kapcsolatos ismereteket kér számon. ezek viszont a 10-ikes könyvekben vannak benne az adott témakörön belül.
Az érettségiztető tanárnak az itt következő témakörből kötelező minimum 1 tételt beletenni a tételsorba.
„A” tételek témakörei:
- csillagászat
- kőzetburok
- légkör
- vízburok
- földrajzi övezetesség (éghajlatok)
- kontinensek természetföldrajza
- Magyarország természetföldrajza
„B” tételek témakörei
- népességföldrajz (9-ikes könyv végén található témakör)
- településföldrajz (9-ikes könyv végén található témakör)
- a világ változó gazdasági képe (pl: mezőgazdaság, pénzvilág, globalizáció)
- kontinensek és országaik (Európa, Amerika, stb.)
- Magyarország földrajza
- globális földrajzi problémák (éhínség, felmelegedés, stb.)
Szóbeli érettségin minimum fél óra felkészülési idő van, a tétel elmondása pedig maximum 15 percet vehet igénybe (A és B tétel együtt)
Szóbelin, mind a felkészüléshez, mind a tétel elmondásához használható középiskolai atlasz,melyet az iskola biztosít.
Tesztkérdések:
1. Európa földrajza
2. Ázsia földrajza
3. Amerika földrajza
4. Afrika földrajza
A tesztkérdések általánosan, a teljesség igénye nélkül próbálnak betekintést nyújtani a földrajz tantárgy ismeretanyagába a középszintű érettségi követelményrendszer alapján
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
A cikk szerzőjének személyes tapasztalatai a földrajz érettségivel kapcsolatban
2003 óta a nyíregyházi Bánki Donát Műszaki Középiskola földrajz-magyar szakos tanára vagyok. Főállásban az esti tagozaton tanítok, ahol a földrajz tantárgy a választható érettségi tantárgyak közül közkedveltnek mondható. A tapasztalatok azt mutatják, hogy évente több mint 100 diák fut neki a fölrajz érettséginek iskolánkban tavasszal és ősszel is. Ugyanis intézményünk évről évre érettségi helyszínként funkcionál az október-novemberi érettségi időszakban. Tanítványaink egy része felnőtt diák, akiknek esetleg már nehezebb a felkészülés munkahelyi és családi elfoglaltságok mellett. Lehetőség szerint intenzív felkészülési kurzusokat tartunk, főleg az őszi érettségi előtt. Ezek általában 3-szor 5 órás foglalkozások, melyben az érettségi vizsgák gyakorlati és elméleti részét egyaránt megismerhetik, elsajátíthatják a jelentkezők. További információkhoz a Bánki Donát Műszaki Középiskola honlapján juthatunk.
Én személy szerint már több száz diákot érettségiztettem le földrajzból az utóbbi 6 évben, melyeknek felkészítésében aktívan részt vettem. Legidősebb diákom 51 éves volt.