Digitális szakadék a generációk között
A gyerekek – az internet generáció fiataljai – egyre több és több időt töltenek a televízió, a számítógép vagy a játékkonzolok előtt ülve. Egyes felmérések szerint ez az idő átlagosan napi hat órát is kitesz.
A gyerekek harmada nem tudna a számítógépe nélkül élni. Az online élet iránt tanúsított ilyen fokú lelkesedés azonban akadályokat gördít a szülő és a gyerek közé. Hét éves koruktól a fiatalok nekiállnak, hogy multimédiás központot építsenek a szobájukban – telehordják azt játékkonzolokkal, MP3 lejátszókkal, és természetesen egyikük birodalmából sem hiányozhat az internet-kapcsolat sem. A lányok semmivel sem maradnak el a fiúk mögött, bár ők inkább a barátaikkal való csetelést részesítik előnyben, és inkább a laptopot viszik este az ágyba, nem pedig egy jó könyvet. Számos szülő kitiltotta ugyan a tévét a gyerekszobából, ám az internetet engedélyezte, arra gondolva, hogy majd segít a házi feladat elkészítésében. Ám a fiatalok sokkal inkább kapcsolatot építenek, mint kötelezettséget teljesítenek: 30%-uknak van blogja, és 62%-uk regisztrált valamiféle közösségi portálon. Ezzel arányosan a könyvolvasás egyre népszerűtlenebb, 4-6%-kal kevesebben szeretik ezzel tölteni a szabadidejüket.
Néhány rövid tény, számokban:
- Az ötévesek negyedének már van internet-kapcsolata a saját szobájában, minden harmadik nyolcévesnek pedig van mobiltelefonja.
- Ötből két 10 éves rendelkezik internet-kapcsolattal, de ötből négy még mindig szeret könyvet olvasni.
- A 13-16 évesek felének van internet-kapcsolata, átlagosan 2,2 órát töltenek a gép előtt. Majdnem mindegyiküknek van saját mobiltelefonja.
- Háromból egy tinédzser képtelen lenne a számítógépe nélkül élni, ötből egy pedig a tévé nélkül.
A diákok az iskolában kevesebbet és kelletlenebbül használják az internetet. Zavarja őket a kis sávszélesség, és az, hogy bizonyos oldalak nem elérhetőek számukra.
Tanya Byron pszichológus szerint a „digitális vízválasztók” egyre nőnek a családokban. Míg a gyermek szinte percek alatt mesterévé válik az internetnek és a videojátékoknak, addig a szülőknek és a nagyszülőknek fogalmuk sincs, mit látnak.
A mai gyerekek remek kommunikátorok, de a szó újabb értelmében. Egyre jobban hanyagolják a papír alapú információkat, és inkább a technikára támaszkodnak. A neten szörföznek, barátokkal beszélgetnek, és zenéket töltenek le – ráadásul mindezt egyszerre. Az idősebb generációnak nagyon nehezére esik felfogni és megérteni, mi is történik a gyerek szobájában, mivel ők teljesen más módon kommunikálnak.
„Apu mindig megpróbálja elmesélni nekem, hogy mi az újdonság az aznapi lapokban – de én már rég tudom” – mesélte egy 14 éves londoni fiú. Louis. Saját bevallása szerint látja a számítógép előtt töltött rengeteg idő veszélyét, de nem tudná elképzelni, milyen lenne a világ, ha nem lenne számítógép. „Szörnyű lenne. Azt hiszem, minden korombeli srácnak szörnyű lenne.”