2008. szeptember. 16. 06:21 Eduline Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 16. 10:25 Közoktatás

Magyar iskola nyílik Kongóban

Várhatóan holnapután kerül felavatásra az Afrikáért Alapítvány újabb - 400 tanuló befogadására alkalmas - iskolája a Kongói Demokratikus Köztársaság Ngamanzo falvában. Az oktatáson kívül AIDS-árváknak biztosítanak esélyt a túléléshez és az élhetőbb körülmények kialakításához.

Az Afrikáért Alapítvány által támogatott és felépített iskola Ngamanzoban, a fővárostól, Kinshasától 70 kilométerre található. Az új iskolában délelőtt és délután 200-200 gyerek végezheti majd általános iskolai tanulmányait. Ezen túlmenően több ezer dollár értékű gyógyszer- és élelmiszeradományt juttat el az alapítvány a kongói vidéki kórházak részére. Amint Szekeres Fruzsina, az alapítvány munkatársa az MTI-nek elmondta, 8 millió forintba került az új iskola felépítése. Ezen kívül jelenleg három másik létesítményen dolgoznak: Addisz-Abebában árvaházat, kórházat és iskolát építenek, ugyancsak magyar adományokból. Ezek átadását még az idén tervezik.

Az Afrikáért Alapítvány 2002-ben jött létre Budapesten. 2002. óta a Kongói Demokratikus Köztársaságban, 2007 óta pedig Etiópiában folytat intézményfejlesztési, segélyezési munkát, amely kifejezetten oktatási, szociális és egészségügyi területekre fókuszál. Ennek keretében több ezer gyerek tanul az Alapítvány általános és középiskoláiban, valamint - főként - AIDS árváknak biztosít hátteret a mindennapokhoz, sok esetben a túléléshez és a tanuláshoz is.

Eddig kétezer kongói és etiópiai gyermeket támogatott a 8 éve Magyarországon élő France Mutombo által vezetett alapítvány a magyarok adományaiból, és ebbéli tevékenységét folytatni kívánja. Ennek érdekében folyamatosan kerestek és keresnek az afrikai gyerekek részére magyar támogatókat, jelképes örökbefogadási rendszeren keresztül. Ennek lényege, hogy a támogató havi 2500 forintnak megfelelő összeggel támogatja egy-egy diák tanulmányait (árva esetében ez az összeg 5000 forintot tesz ki); s a befizetésekből az alapítvány fedezi a tanárok fizetését és más költségeket.
   
A támogatók és a diákok kapcsolattartása folyamatos: úgynevezett humanitárius utakat szerveznek a támogatott országokba, hogy az adományozók saját szemükkel meggyőződhessenek arról, támogatásuk célba ért. Akik nem kívánnak Afrikába utazni, azoknak megteremtik a gyerekekkel való levelezés lehetőségét. Amennyiben bővebb információra lenne szüksége az adott projekttel kapcsolatosan, vagy az alapítvány munkáját illetően, vagy szeretne részt venni a támogatási programban, ezt az Alapítvány munkatársaival egyeztetve a 1/3321054 telefonszámon illetve az [email protected] emailcímen teheti meg.

Forrás: MTI, Afrikáért Alapítvány