Kezdődik az érettségi Közoktatás
Edupress

Kezdődik az érettségi

Magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv írásbeli vizsgákkal megkezdődik a 2007/2008. tanév tavaszi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én, hétfőn. Ez lesz a nyolcadik olyan vizsgaidőszak, mely a kétszintű érettségi vizsga szabályai szerint zajlik. Május 5. és június 27. között a középiskolákban, 1165 helyszínen 125.546 diák teszi le az érettségi vizsgát, amely 2005 óta kiváltja az egyetemi, főiskolai felvételi vizsgákat.

Ebben a vizsgaidőszakban is élhetnek a jelentkezők a hét vizsgafajta mindegyikével, a megfelelő feltételek megléte esetén a rendes, az előrehozott, a szintemelő, a kiegészítő, az ismétlő, a pótló és a javító érettségi letételével.

Több mint 400 ezer vizsga

A vizsgák 1165 helyszínen, 3414 érettségi vizsgabizottság közreműködésével zajlanak. Az előző évi tavaszi vizsgákhoz képest idén 800 fővel többen jelentkeztek érettségire: 125.546 fő érettségizik. Ők együttesen 455.557 vizsgát tesznek le. A végzős diákok száma az idén csökken, várhatóan mintegy 85-86 000 diák szerez idén tavasszal érettségi bizonyítványt. Ez elsősorban annak tulajdonítható, hogy több mint 10 ezer diák a nyelvi előkészítő évfolyamok 2004 szeptemberi bevezetésekor ilyen típusú (öt éves) középiskolai képzésbe került, ezért ők korosztályuknál egy évvel később, azaz jövőre tesznek majd rendes érettségi vizsgát. Ezért tavalyhoz képest hiányoznak a végzősök létszámából.

Egyre többen jelentkeznek egyes vizsgatárgyakból előrehozott érettségire a középiskolák alacsonyabb évfolyamaira járó diákok közül: több mint 33 ezer ilyen vizsga letételére kerül sor. A már érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők pedig mintegy 9 ezer kiegészítő vagy ismétlő érettségit tesznek le, és több ezren élnek a szintemelő vizsga lehetőségével is. A 455.557 vizsgából 27.987 vizsga emelt szintű, 427.570 pedig középszintű vizsga.

A diákok választásai alapján ebben a vizsgaidőszakban - az idegen nyelven letett vizsgatárgyakat (pl. történelem, matematika, biológia, földrajz, fizika stb. valamely idegen nyelven) külön számolva - 182 tárgyból lesz középszintű és 96 tárgyból emelt szintű érettségi vizsga. Megmérettethetik magukat például arab, újgörög vagy éppen beás nyelvből, de katonai alapismeretekből, hangkultúrából vagy környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretekből is vizsgázhatnak.

"A vizsgaszervezés a 2005 őszén bevezetett és azóta eredményesen működő szakmai és biztonsági eljárásrend szerint zökkenőmentesen folyt. Az előző évek vizsgaidőszakainak eredményei azt igazolják, hogy a kétszintű vizsgarendszer a vizsgakövetelmények és vizsgafeladatok pontos tartalmi és formai szabályozása, valamint a szakmai előkészítésben alkalmazott eljárásai révén képes arra, hogy vizsgaidőszakról vizsgaidőszakra gyakorlatilag azonos követelményeket támasszon az egyes vizsgatárgyakból az érettségizőkkel szemben. Ez a vizsgarendszer kiszámíthatósága, szakmai stabilitása, a felsőoktatási felvételit meghatározó szerepe miatt továbbra is alapvetően fontos követelmény" - közölte az Oktatási és Kullturális Minisztérium.

Mint a korábbiakban is, az érettségi vizsgák lebonyolításával kapcsolatos tapasztalatok alapján most is sor került az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának, valamint az érettségi vizsgák részletes követelményeit tartalmazó rendeletben a vizsgatárgyak vizsgaleírásainak finomítására, pontosítására - azonban a vizsgák menetét vagy a vizsgázók felkészülését érintő jelentős változások a korábbiakhoz képest nincsenek.

A zökkenőmentes érettségi érdekében

A 2007 januárjában - az érettségik zökkenőmentes lebonyolítása érdekében - létrehozott bizottság a 2008-as érettségi vizsgák biztonságos szakmai és logisztikai megrendezését is felügyeli. A bizottság 2007-ben, megalakulása óta a havonta ülésezett, és áttekintette az érettségi rendszer továbbfejlesztésének irányait.

(www.edupress.hu)
Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.