2008. április. 09. 15:34 Edupress Utolsó frissítés: 2008. április. 10. 15:42 Közoktatás

Hiller: az ELTE nem sajátítja ki a tanárképzés lehetőségét

Hiller István elutasítja a vádakat, miszerint a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) a minisztérium befolyása alatt áll és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) számára sajátítja ki a tanárképzés lehetőségét. A miniszter kijelentette, a "tanári szakok akkreditációja folyamatos".

A Savaria Egyetemi Központból érkező hírek alapján úgy tűnik, elakadt a tanár szakok akkreditációja, nem fogadják el létesítendő modulterveiket - közölte a Nyugat-magyarországi Egyetem.

A Vas Népe szombati számában megjelent, Hiller István oktatási és kulturális miniszterrel készített interjúban a cikk szerzője megfogalmazta aggályait: "Az a tapasztalata a Savaria Egyetemi Központnak, hogy az akkreditációs bizottságok sokszor akkor is nemmel szavaznak egy-egy szakindítási kérelemre, ha előtte a szakbizottságok igennel szavaztak". Hiller a jelenség okairól elmondta, "a Magyar Akkreditációs Bizottság független testület, saját követelményrendszere és a jogszabályok alapján működik. Döntéseire nincs befolyása a minisztériumnak. A szakbizottságok előkészítő munkát végeznek, de végül a MAB plénuma dönt a szakindítási javaslatokról, övé a felelősség."

A MAB-nak jogában áll a szakbizottsági javaslattól eltérő döntést hoznia, kötelessége azonban azt írásban indokolni - tette hozzá Hiller. A minisztériumnak nincs tudomása az ELTE kisajátítási szándékairól, "miniszterként elkötelezett vagyok amellett, hogy az oktatás eredményessége társadalmunk, Magyarország sikerének záloga" - fogalmazott a miniszter.

(forrás: Vas Népe)

(www.edupress.hu)
Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.