2008. március. 30. 07:46 Eduline Utolsó frissítés: 2008. március. 30. 07:57 Közoktatás

Jazz sorozat indul a Müpában

A Művészetek Palotája új sorozata, a „Gondolkodó” koncertek a középiskolások ismereteire, élményeire épül. Az első előadást április 5-én, szombaton hallgathatjátok meg, a Budapest Jazz Orchestra közreműködésével.

A fellépő művészek hozzájuk igyekeznek közelebb vinni a zenét a költészeten és más műfajokon keresztül. Az estekre olyan lányokat és fiúkat várunk, akik nyitottak a művészet értékeinek befogadására, izgalmas kaland számukra a társművészetek találkozása, és a műalkotások élvezése közben szívesen fedeznének fel rejtett összefüggéseket is. Ezért lett a sorozat címadója Auguste Rodin híres szobra, a Gondolkodó.

A jazzmuzsika története valamikor a 19. század végén kezdődött az Amerikai Egyesült Államokban, amelyet olyan nagy olvasztótégelynek is szoktak nevezni, amelyben a bevándorolt népek hagyományai, irodalma, zenéje, valamint az őslakosok szokásai és népművészete összeolvadt, hogy valami egészen új keletkezzék belőle. A rabszolgaként behurcolt, majd asszimilálódott afrikai eredetű feketék és a mindenfelől érkezett európaiak hagyományos zenéjéből jött létre a jazz, az Egyesült Államok jellegzetes zenéje.

A jazz mindmáig nagyon népszerű, állandóan fejlődik, új meg új irányzatai tűnnek fel. Korunk népszerű szórakoztató zenéje, benne a pop és a rock is táplálkozik belőle, és a komolyzene szerzői közül is sokakra gyakorolt mély hatást.
A big bandek (nagyobb létszámú zenekarok) közé tartozó Budapest Jazz Orchestra „dióhéjban” a jazz valamennyi lényeges stíluselemét megmutatja, és felidézi a műfaj viszonylag rövid, mégis gazdag történelmének jelentős állomásait. Mindebben a jazz egyik legalaposabb hazai ismerője, szakkönyvek írója, rádiós jazz-műsorok vezetője és a Művészetek Palotája jazz-programjainak szerkesztője, Retkes Attila kalauzolja a hallgatókat.

Vendégművész: Oláh Kálmán - zongora
Műsorvezető: Retkes Attila

(Forrás: http://mupa.hu/programreszletes.jsp?id=K_15112&)

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.