2008. március. 26. 15:22 Eduline Utolsó frissítés: 2008. március. 26. 16:15 Közoktatás

Az APEH hajtja be a lejárt diákhitel tartozásokat

Jó adósok a magyar diákhitelesek: a jelenleg törlesztésre kötelezett 96 ezer hiteligénylő közül csak 3-4 százalék adatait kellett átadni az állami adóhatóságnak.

A hallgatói hitelezés 2001-es indulása óta közel negyedmillió egyetemista és főiskolás élt ezzel a hitellehetőséggel - közölte Őri András, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója. Negyvenezren már minden adósságukat visszafizették, jelenleg közel 96 ezren kötelezettek törlesztésre és csak 3-4 százalékuk adatait kellett átadni az állami adóhatóságnak, - a vonatkozó jogszabály értelmében - mert tartósan nem teljesítették törlesztési kötelezettségüket, azaz hat hónapnál nagyobb hátralékot halmoztak fel.

Az érintettek tartozása a Diákhitel Központ követeléseinek csupán egy százalékát teszi ki, ez a tartozás viszont a jogszabály szerint sohasem évül el.

A magyar diákhitelesek döntő többsége rendszeresen fizeti a kötelezettségét, sokan élnek a díjmentes előtörlesztés lehetőségével. A 2006/2007-es tanévben az előírt kötelező törlesztő részlet 5,2 milliárd forint volt, ám az ügyfelek ennek közel dupláját, 10 milliárd forintot fizettek be a diákhitel-törlesztési számlára - tette hozzá Őri András.

Jelenleg 3800 volt hallgató ügyében jár el az APEH a Diákhitel Központ adatai szerint. (Az APEH nem az eljárásba vont személyek, hanem az eljárások számát tartja nyilván). Akik ebbe a helyzetbe kerültek, azoknak döntő többsége nem mutatott fizetési hajlandóságot, el sem kezdték a törlesztést. A kötelező törlesztőösszeg 2008-ban 3930 forint.

(Forrás: MTI)

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.