Elektronikus kreditellenőrző szolgáltatást nyújt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Üzleti Tudományok Intézete a képzéseire jelentkezni kívánó hallgatóknak. A bolognai rendszerben az alapdiplomával rendelkezők mesterszakon tanulhatnak tovább. Bizonyos esetekben viszont nehéz eldönteni azt, hogy a hallgató teljesítette-e az előzetesen elvárt tanulmányi követelményeket, mert a felvételinél nem az alap- vagy főiskolai diploma elnevezését veszik figyelembe, hanem az elvégzett, teljesített tantárgyakat. Ebben segít az új szolgáltatás.
"Ha főiskoláról vagy olyan alapszakról érkezik a hallgató, ahonnan az intézmény nem veheti át automatikusan a jelentkezőt, akkor bizonyos tárgyak, ismeretkörök teljesítését igazolnia kell, mert ezek a tárgyak nem szerepelnek az általa elvégzett szak képzési között" - mondta Ormos, majd hozzátette: "ha valaki például bölcsészdiplomával érkezik MBA képzésre, akkor megnézzük, hogy megfelelő mennyiségű módszertani ismerettel rendelkezik-e. Abban biztos vagyok, hogy társadalomismereti tárgyak közül eleget végzett. Ilyen esetben csak az a kérdés, hogy közgazdasági, üzleti alapismeretekkel rendelkezik-e. Ahonnan jött, módjában állt ilyen jellegű tárgyakat is hallgatni, tehát végső soron ő sincs kizárva az MBA képzés elvégzésétől" - állapította meg az intézet igazgatója.
A felvételiztető intézmény feladata arról meggyőződni, hogy a hallgató elvégzett tanulmányai elegendőek-e ahhoz, hogy jelentkezzen a mesterszakra. Ezt a hallgató előtanulmányait rögzítő leckekönyve, indexe alapján tudja megtenni. Ennek az adminisztrációja nehézkes, hiszen a hallgatónak el kell juttatnia az indexet valahogy az intézetbe, vagy a jelentkezési laphoz kell csatolnia, hogy aztán az Országos Felsőoktatási Információs Központon keresztül jusson el az intézményhez, ahol az illetékes bizottság ezután nyilatkozni tud arról, megvan-e a jelentkezéshez szükséges kredit vagy másnéven tanulmányi egység.
"Rossz esetben csak a felvételin derül ki, hogy a jelentkezőt az eddig megszerzett papírja nem jogosítja fel az adott szakon a továbbtanulásra" - mondta Ormos. Ebben segít az Üzleti Tudományok Intézete által kidolgozott elektronikus rendszer - folytatta. "Ha a hallgató feltölti az információt, azaz ha ő maga beszkenneli az indexét, és beküldi nekünk, mi megnézzük, és azonnal megírja a hallgatónak az intézet krediteket ellenőrző bizottsága, hogy megfelelt-e a jelentkezési kritériumoknak vagy sem, esetleg mennyi további tanegység teljesítésére van szükség. Egy egyetem méretű intézménynél ez jelentősen felgyorsítja a folyamatot, még akkor is, ha az indexek böngészése továbbra is emberi élőmunkát igényel, hiszen, most leginkább végzett főiskolai hallgatók jelentkeznek a képzésekre, akik teljesen más képzési struktúrából jönnek, teljesen más szabadon választott tárgyakkal rendelkeznek - mondta. Olyan főiskolákról jönnek, amelyeknek egymással sem feltétlenül harmonizálnak a képzéseik."
Annyiféle szempontot kell figyelembe venni, hogy ezt nem lehet leprogramozni. A feltöltött adatok alapján a bizottság azonnal válaszol elektronikus formában, de ha a hallgató postacímet is adott, postán is megkapja az igazolást arról, hogy eleget tesz-e a bemeneti követelménynek. "Úgy gondoljuk, hogy ez nagyon megkönnyíti egy hallgató döntését arról, hogy hova adja be a jelentkezési lapját, pláne ha másik városból jelentkezik. Azt is megspórolja ezzel a jelentkező, hogy a kilencezer forintjáért, a jelentkezési lapján bejelölhető három helyből elpazaroljon egyet" - összegezte az új szolgáltatás előnyeit az intézet igazgatója.
(www.edupress.hu)