Ezeket ne kövesd el - Hibák az állásinterjún
Túl sokat beszélsz? Egyfolytában kérdezel? Egy fél üveg parfümöt magadra locsoltál az állásinterjú örömére? Íme néhány zavaró körülmény, amely arra ösztönözheti az interjúztatókat, hogy ne neked, hanem egy másik jelöltnek szavazzanak bizalmat!
Egy-két apró hiba mindenkinek, még a rutinos, sokat tapasztalt munkavállalóknak is becsúszhat az állásinterjún. Attól még nem kerülsz tiltólistára, ha fut a harisnyád vagy látványosan izzadsz. Ám akadnak olyan „apróságok”, amelyek fölött az interjúztatók sem hunyhatnak szemet.
Önéletrajz mindenkinek?
Ne küldd szét önéletrajzodat válogatás nélkül minden cégnek, amely többé-kevésbé alkalmas munkalehetőséget kínál! Válaszd ki azokat az ajánlatokat, amelyeket egy sikeres állásinterjút követően szívesen el is fogadnál, és ejtsd ki a rostán azokat, amelyek csak vészmegoldásként jöhetnek szóba! Energiádat ne pazarold, inkább két-három nívósabb cég állásajánlatára jelentkezz, minthogy nap mint nap állásinterjúkra futkoss, mondván, az egyik csak bejön.
Nem tudod, milyen állásra jelentkeztél?
Az interjúztatók rémálma a jelentkező, akinek fogalma sincs arról, milyen pozícióra jelentkezett, mégis megjelenik az állásinterjún, mert hallotta, hogy értékesítési menedzsert, könyvelőt, stb. keresnek, és próba szerencse-alapon megpályázta az állást, anélkül, hogy bármit tudna a cégről, a meghirdetett posztról. Tájékozódj, mielőtt megjelensz a felvételi beszélgetésen, így nem érhet kellemetlen meglepetés, ha fölmerül a kérdés, miért jelentkeztél az adott állásra.
Bizalmaskodsz az állásinterjún?
Alapvető hiba, hogy a jelentkezők egy része - ösztönösen - bizalmasan a keresztnevén szólítja az interjúztatót. Ha a felvételi beszélgetésen így fordul hozzád az interjúztató: „Kedves Tamás/Kedves Eszter, mesélje el nekem, hol dolgozott eddig”, soha ne élj hasonló formulával, vagyis ne szólítsd keresztnevén a kérdezőt! Maradj a hivatalos hölgyem, asszonyom, uram megszólításnál!
Nyitott könyv az életed?
Magánéleted apró-cseprő eseményei nem tartoznak az interjúztatóra! Problémáidat hagyd magad mögött, amikor a felvételiztető elé állsz! Később, a sikeres állsinterjút követően, ha elhelyezkedsz a cégnél, törekedj arra, hogy szétválaszd magánéletedet a munkádtól! Ne traktáld kollégáidat aktuális nyűgjeiddel, és ne tárold a családi nyaralás képeit céges számítógépeden, ahol bárki hozzáférhet.
További hasznos tippek: http://hvg.hu/karrier/20071218_hibak_allaskeresok.aspx