Dante-kódex bemutató a Szegedi Tudományegyetemen és az ELTE-n Közoktatás
Edupress

Dante-kódex bemutató a Szegedi Tudományegyetemen és az ELTE-n

A Szegedi és a Veronai Tudományegyetem közösen jelentette meg a XIV. századi Dante-kódex hasonmás kiadását. A kódexet és a hozzá kapcsolódó tanulmánykötetet a két intézmény vezetői és a szerkesztők november 8-án délután 16 órakor mutatják be Szegeden, a József Attila Tanulmányi Központ Kiállítási terében, valamint egy nappal korábban, november 7-én az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának Dísztermében.

A szegedi bemutatón részt vesz Elio Mosele, Verona megye elnöke, Alessandro Mazzucco rektor, Pieralvise di Serego Alighieri, a költő 21. leszármazottja, Pintér Lajos tb. főkonzul, Marosi Ernő, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, Szabó Gábor rektor és a kötet szerkesztői: Gian Paolo Marchi (Veronai Egyetem) és Pál József professzorok(Szegedi Tudományegyetem). Az ELTE ünnepélyes bemutatóján részt vesz Göncz Árpád és Peralvise Di Serego Alighieri.Köszöntőt mond: Szögi László az Egyetemi Könyvtár főigazgatója, és Arnaldo Dante Marianacci az Olasz Kulturális Intézet igazgatója. A köteteket bemutatják: Bertényi Iván egyetemi tanár, Prokopp Mária egyetemi tanár, Szörényi László egyetemi tanár, illetve a szerkesztők: Gian Paolo Marchi és Pál József. A Szegedi és a Veronai Tudományegyetem közös kiadásban megjelenteti Dante Alighieri Színjátékának hasonmás kiadását. A páratlan értékű, 14. század közepén keletkezett kódexet miniatúrák, iniciálék és rajzok díszítik. A budapesti Egyetemi Könyvtár tulajdonában lévő Codex Italicus 1. valószínűleg Nagy Lajos király idején került Magyarországra. Innét a törökök Konstantinápolyba vitték, majd 1877-ben önzetlen gesztussal 34 corvinával együtt visszaadták. A kiadás két kötetből áll: az egyik a kódex magas színvonalú digitális technikával előállított, az eredetivel mindenben pontosan megegyező másolata, a másik egy tanulmánykötet, amelyben Dante magyarországi kapcsolatairól, hatásáról, a kódex történetéről, leírásáról és a hozzá kapcsolódó ismeretekről van szó, illetve itt található a kézirat átírása mai nyomtatott betűkre. A kötetek a szegedi Bölcsészettudományi Kar és a veronai Idegen Nyelvek és Irodalmak Kar együttműködésének eredményeképpen jöttek létre Gianpaolo Marchi és Pál József professzorok szerkesztésében.A kötet veronai bemutatóján részt vett és felszólalt Sólyom László köztársasági elnök.
Lőelmélettel, túléléssel, de a történelemmel is képben kell lenniük azoknak, akik honvédelmi alapismeretekből érettségiznek Érettségi-felvételi Székács Linda

Lőelmélettel, túléléssel, de a történelemmel is képben kell lenniük azoknak, akik honvédelmi alapismeretekből érettségiznek

Talán az egyik legkomplexebb érettségi vizsga a honvédelmi alapismeretek, amit feltehetően csak azok választanak, akik katonának állnának vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem valamelyik releváns képzésén tanulnának tovább. Nektek sikerülne a középszintű vizsga? Cikkünk végén ezt is tesztelhetitek.