2007. október. 17. 16:32 Edupress Közoktatás

Ma tüntetnek Budapesten a tandíj ellen

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) ma, október 17-én 19 órától tart tandíjellenes tüntetést demonstrációsorozatának utolsó állomásán, Budapesten. A múlt héten benyújtott alternatíva-csomag kapcsán holnap tárgyal az oktatási kormányzat a hallgatói képviseleti szervvel, de az OKM ma kiadott közleményében egyértelműen kijelentette, hogy a javaslat jelenlegi formájában nem kerülhet bevezetésre. A HÖOK a reakciót semmitmondónak tartja.

Ma 19 órakor indul a HÖOK által szervezett fáklyás felvonulás a Margit híd budai hídfőjétől az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) elé, a Szalay utcába. Az OKM épülete előtt beszédet mond Maszlavér Gábor, a HÖOK Budapesti Regionális Szövetségének elnöke és Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke. A HÖOK múlt héten nyújtotta be alternatíva-csomagját a tandíj ellen, melyben azt javasolja, csak azoknak az államilag támogatott hallgatóknak kelljen fizetniük a hallgatói normatíva meghatározott százalékát, akik nem teljesítik az indexükbe felvett kreditek számát.A HÖOK-kal holnap, október 18-án tárgyal a kormány.Az oktatási tárca reagáltAz Oktatási és Kulturális Minisztérium hivatalosan is reagált ma kiadott közleményében a HÖOK által benyújtott alternatív tandíjjavaslatra. Az oktatási kormányzat jelenlegi formájában nem tartja bevezethetőnek a javasolt rendszert, de a Felsőoktatási Kerekasztal valamennyi képviselőjével holnap tárgyalnak majd részletesen az ügyről.Az oktatási tárca így fogalmazott: "A felvett, de nem teljesített kreditek után fizetendő tandíj büntető jellegű, amely a feladatvállalást elkerülő tanulási stratégia kialakítására ösztönöz, nem pedig teljesítményre sarkall. Ez a hallgatói hozzáállás pedig a tárca szerint nem alkalmas a minőség emelésére a felsőoktatási intézményekben."A tárca továbbá nem tartja elfogadhatónak, hogy a HÖOK által kidolgozott javaslat nem tesz különbséget a hallgatók között szociális szempontok alapján.Az OKM közleményében hangsúlyozta, hogy a jelenleg törvényben rögzített képzési hozzájárulás megváltoztatása nem lehetséges a HÖOK által javasolt kormányrendelettel. Törvényt csak törvénnyel lehet módosítani, már csak azért is, mert a jogszabály a felsőoktatási hallgatók egészét érintené, kivételek nélkül.A minisztérium szeretné megismerni a Felsőoktatási Kerekasztal valamennyi szereplőjének álláspontját a javaslattal kapcsolatban, ezért holnapra, október 18-a délutánra összehívta a Felsőoktatási Kerekasztal tagjait a szaktárca épületébe, ahova várja mások mellett a HÖOK elnökét is.A HÖOK semmitmondónak tartja az OKM reakciójátA HÖOK az oktatási tárca válaszát követően közleményében úgy fogalmazott: "A válasz semmitmondó, nem ad egyértelműen igent, sem pedig nemet. A megjelölt indokok alapján csupán időhúzásnak tekintjük."A HÖOK azzal indokolta kijelentését - miszerint az OKM válaszát nem tekinti valós egyeztetési szándéknak -, hogy a kiküldött javaslat alapkoncepciója már 2006. június 5. óta ismeretes volt. Ezért a HÖOK úgy gondolja, hogy a minisztérium felkészült szakértőinek a rendelkezésre álló idő alatt egyértelmű választ kellett volna adniuk.(www.edupress.hu)
„Pilótának lenni az egyik legjobban jövedelmező végzettség” Felnőttképzés Székács Linda

„Pilótának lenni az egyik legjobban jövedelmező végzettség”

Egyre több magyar egyetem indít „pilótaképzést”, vagyis repülőmérnök vagy légijármű-üzemeltetési szakmérnök szakot. Köztük a győri Széchenyi István Egyetem is, amely először 2025 februárjában fogadja a felvett hallgatókat. A képzésről Némethné Farkas Katával, az intézmény Felnőttképzési és Kompetenciafejlesztési Központjának vezetőjével beszélgettünk. A cikk a HVG Diploma 2025-ös kiadványában jelent meg.