Vége a rendkívüli tanítási szünetnek, egyezségre jutottak a reimsi egyetem hallgatói és vezetői Felsőoktatás
Eduline

Vége a rendkívüli tanítási szünetnek, egyezségre jutottak a reimsi egyetem hallgatói és vezetői

Újraindul csütörtökön az oktatás az északkelet-franciaországi Reims egyetemén, amelyet azért függesztettek fel a múlt hétvégén, mert a hallgatók képviselete migránsokat költöztetett be a campusra.

A reimsi egyetem campusának egyik épülete

Az egyetem vezetősége szerdán azt közölte, hogy "az egyetem és az állami szervek közötti együttműködésnek köszönhetően olyan megoldások születtek, amelyek mindenki biztonságát szavatolják, és lehetővé teszik a campus megnyitását a mai napon". A közlemény szerint csütörtökön már az oktatás is újraindulhat. 

"Több családot elszállásoltak szeptember 18-án és 19-én, a többieket pedig szerdán az Üdvhadsereg helyezte védelembe" - olvasható az egyetem közleményében. 

A migránsokat az egyetem parkjába beköltöztető Unef hallgatói szervezet üdvözölte a campus megnyitását. "Üdvözöljük a segítséget, amelyet az intézmények, a szervezetek, az önkéntesek, az állampolgárok és az egyetemi közösség tagjai nyújtottak ezeknek a menedékkérőknek" - írták a hallgatók, akik azt remélik, hogy a migránsok "méltó és tartós szállásmegoldásokhoz" jutottak.

Menekülteket költöztettek a campusra, kiborultak az egyetem vezetői

Felfüggesztették az oktatást hétfőn az északkelet-franciaországi Reims egyetemén, miután a hallgatók képviselete migránsokat költöztetett be a campusra. Az intézkedés mintegy 8 ezer diákot érint, az egyetem vezetősége közigazgatási bírósághoz fordult. "Az egyetemnek a Croix-Rouge campuson található létesítményeibe tilos a belépés, amíg a biztonsági körülmények helyre nem állnak" - írta Guillaume Gellé rektor a vasárnap kiadott tiltó rendeletében.

A Le Monde című napilap helyszíni tudósítása szerint az egyetem parkjában mintegy 15 sátort állítottak fel a többségében albán migránsok, akikhez néhány angolai, csecsen, örmény, guineai és grúz is csatlakozott. Valamennyien nyújtottak be menedékkérelmet Franciaországban, így jogosultak szállásra, de miután azt eddig nem biztosítottak nekik a hatóságok, az utcán élve várják a kérelmük elbírálását.      

 A hallgatói képviselet vasárnap költöztette be a campusra a szomszédos parkból a 42 embert, köztük 15 gyereket, akik attól tartottak, hogy a helyiek tiltakozása miatt az önkormányzat kérésére a rendőrség felszámolja a sátraikat. Guillaume Gellé rektor ezt követően az egyetemen dolgozók, a diákok és a sátorlakók biztonságára hivatkozva határozatlan időre felfüggesztette az oktatást az egyetemen, ahol 8 ezer diák tanul, és bezáratott minden létesítményt a campuson, majd bírósághoz fordult, amely szerda délutánra ígért döntést az ügyben.    

A L,Union című regionális lap szerint a Vöröskereszt, az Üdvhadsereg és az egyetem önkéntesei a prefektúra kérésére szerda délelőtt felszámolták a sátortábort a campuson, és valamennyi migránsnak találtak megfelelő szállást, így az egyetem vezetősége visszavonta a keresetét a bíróságon. Kedden mintegy 250 tüntető követelte a prefektúra épülete előtt, hogy a hatóságok biztosítsanak szállást a menedékkérőknek.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.